Prime Video, Film İzlerken Herkesi Çıldırtan Bir Sorunu Ortadan Kaldırıyor: Diyalogları Duymak Artık Daha Kolay

Amazon Prime Video, dizi ve filmlerdeki anlaşılmaz diyalog sorununu çözmeye yönelik yeni bir özelliğini tanıttı. Yapay zekâ destekli özellik, içerikleri analiz ederek diyalogların daha anlaşılır hâle gelmesini sağlayacak.

Birçoğumuz, hangi dilde olursa olsun film, dizi veya herhangi bir videoyu izlerken diyaloglarda ne denildiğini anlamakta zorlanabiliyoruz. Bu nedenle de bir şey kaçırmamak için altyazı kullanmak şart olabiliyor. Bazı televizyon ve hoparlörde sırf bu sinir bozucu soruna yönelik özellikler olsa da hâlen çoğu cihazda anlaşılmaz diyaloglarla sık sık karşılaşmak mümkün.

Amazon’un ülkemizde de oldukça popüler olan sinema ve dizi platformu Prime Video’dan işte tam olarak bu konuya yönelik bir hamle geldi. Şirket, “Dialogue Boost” ismini verdiği yepyeni bir özelliğini bugün duyurdu.

Yapay zekânın yardımıyla Prime Video’daki film ve dizilerdeki diyalogları anlamak daha kolay hâle gelecek

Amazon, Türkçeye “diyalog iyileştirme” olarak aktarılabilecek bu özellikle anlaşılmaz diyalog problemini ortadan kaldıracağını söylüyor. Şirkete göre başka hiçbir platformda bulunmayan bu yenilik, arka plan seslerinin durumuna göre diyalog seslerini artırarak kullanıcılara daha rahat ve erişilebilir bir izleme deneyimi sunacak.

Özellik, tahmin edebileceğiniz gibi yapay zekâ yardımıyla çalışıyor. Dialogue Boost, içerikte orijinal sesi analiz ediyor ve arka plandaki müzik veya efektler nedeniyle diyalogları duymanın zor olabileceği yerleri belirliyor. Bunun ardından da izlediğiniz dizi veya filmdeki diyaloglar daha anlaşılır hâle getiriliyor.

Öte yandan şirketin paylaştığı ekran görüntülerinde özelliğin ses ve altyazı bölümünden kullanılabileceği ve “yüksek” veya “orta” olmak üzere iki ayrı düzeye ayarlanabileceği görülüyor. Buna ek olarak, içeriklerin tanıtım sayfasında da Dialogue Boost’un desteklenip desteklenmediğini göreceğiz.

Bugünden itibaren tüm Prime Video abonelerine gelmeye başlayan özellik, şimdilik sınırlı sayıda içerikte İngilizce dili için kullanılabilecek

Dialogue Boost, bugün itibarıyla tüm dünyadaki Prime Video aboneleri için kullanıma sunulmaya başladı. Özellik, Prime Video’ya erişilebilir tüm cihazlar üzerinden kullanılabilecek. Ancak, özelliğin kullanılabilirliği şimdilik oldukça sınırlı olduğunu söylemek gerek. Yalnızca belli yapımlarıda İngilizce dili için yer alacak. Bunlar arasında Jack Ryan, The Marvelous Mrs. Maisel ve Harlem gibi diziler, The Big Sick, Beautiful Boy ve Being the Ricardos gibi de filmler yer alıyor.

İLGİLİ HABER

HBO Max’in İsmi Resmen Değişti: Harry Potter Dizisinin İlk Tanıtım Videosu da Yayınlandı (Birçok Yeni Yapım da Geliyor)

Yorum yapın