Milli Eğitim Bakanı Ünye’de Meslek Lisesi Arazisinde İncelemelerde Bulundu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ünye ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan meslek lisesi arazisinde incelemelerde bulundu. Bakan Özer, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı ve seçim sürecinde Ordu’da yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

ÜNYE’DE YAPIMI PLANLANAN MESLEK LİSESİ ARAZİSİNDE İNCELEMEDE BULUNDU

Milli Eğitim Bakanı ve Ordu milletvekili adayı Mahmut Özer, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Ordu’nun Kabadüz ilçesindeki temaslarının ardından Ünye ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yapılması planlanan 32 derslikli ve 200 öğrenci pansiyon kapasiteli meslek lisesi arazisinde incelemelerde bulundu. Alanda yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Bakan Özer, burada yaptığı açıklamada, seçim sürecinin başlamasıyla birlikte Ordu’da eğitimden ulaştırmaya, altyapıdan sağlığa kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Ünye ilçesinin de yapılan çalışmalardan nasibini aldığını belirten Özer, ilçenin son 1 ayda çok önemli kazanımlar elde ettiğini ifade etti.

‘FIRSAT PENCERESİ OLARAK GÖRÜYORUZ’

OSB’nin, ilçenin özlemi olduğunu kaydeden Özer, “Ünye’nin hasretle beklediği, aslında 40 yıllık bir özlemi olan Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili kurulacak alan. Yavaş yavaş bu süreç de artık hızlı bir şekilde yolunda gitmeye devam ediyor. Artık fabrikalarımız kurulmaya başlandı. İnşallah en kısa süre içerisinde burayı Ünye’nin limanıyla, diğer alanlardaki ekonomik kalkınmasıyla çok önemli bir dönemece girmesinde gerçekten büyük bir fırsat penceresi olarak görüyoruz” dedi.

‘SÖZLERİMİZİ TEKER TEKER YERİNE GETİRMENİN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ’

Bakan Özer, ihtiyaç duyulan bölgede insan kaynağı yetiştirileceğini ifade ederek, “Bizde Milli Eğitim Bakanlığı olarak burada Sayın Başkanımızın talebi olan Ünye OSB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile buradaki sanayicilerimizin, iş gücü piyasamızın güçlü temsilcileriyle ihtiyaç duymuş olduğu insan kaynağını bulunduğu yerde inşallah yetiştirmiş olacağız. Zaten daha önceden temelini atmış olduğumuz Ünye-Niksar-Akkuş Karayolu bu Ünye’nin sadece liman bağlamında değil, Ünye’nin tamamında gerçekten çok önemli bir dönüşümü de tetikleyecek. Çünkü o yol sadece Tokat veya havzasının Karadeniz’e bağlandığı bir yol değil, Akdeniz’in Karadeniz’e bağlanacağı çok güçlü bir ekonomik katkısı olacak bir yol. İşte bizlerde bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye’nin bu Türkiye Yüzyılı hedefi olarak yola çıkmış olduğu ve merkezinde hizmet olan, vatandaşın yaşam kalitesini artırma, ekonomik kalkınmayı güçlendirme, iş gücü piyasamızın çok daha nitelikli hale gelmesiyle ilgili çerçevesini çizmiş olduğu ‘Türkiye Yüzyılı’ yolunda bize Ordu’muzu çok daha güzel noktalara taşımada kritik bir eşiğin içerisindeyiz. İnşallah bu süreçlerde hızlı bir şekilde mesafe alacağız. 14 Mayıs’a bırakmadan biz sözlerimizi teker teker yerine getirmenin büyük mutluluğu içerisindeyiz” diye konuştu.

‘GENÇ İŞSİZLİĞİ AZALTMAYLA İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ BİR HAMLE GERÇEKLEŞMİŞ OLACAK’

Ordu ve Fatsa’daki OSB’ye göre buradaki sürecin çok daha zorlu bir şekilde geçtiğini söyleyen Bakan Özer, şunları söyledi:

“İnşallah buradaki OSB’de aktif hale geldiği zaman Ordu merkez, Fatsa; Ordu merkezde biliyorsunuz 5 bin 500 vatandaşımız istihdam ediliyor. Fatsa OSB’de 8 bin 500 ki o kapasite 10 bine çıkacak. Burada devreye girdiği zaman özellikle genç işsizliği azaltmayla ilgili çok önemli bir hamle gerçekleşmiş olacak. Diğer taraftan bildiğiniz gibi ilçelerimizde tekstille ilgili yaklaşık 500-1000 kişi arasında çalışanın olduğu fabrikalar yaygınlaşmaya başladı. İnşallah bunu da diğer ilçelerimizde yaygınlaştırıp bu anlamda gerçekten Ordu’nun istihdam kapasitesini çok daha yükseltecek hamleleri Ordu’muza kazandırmaya devam edeceğiz. Ben bu süreçlerde büyük katkı veren Ordu Valimize çok teşekkür ediyorum, Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederim, Milletvekillerimize çok teşekkür ederim, Tabi ki hassaten Ünye Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Ordu’muza inşallah hayırlı olur.”

Bakan Özer, buradaki incelemelerinin ardından ilçedeki tekstil fabrikasında ve sanayi bölgesinde çalışan işçilerle bir araya geldi.

Mustafa KIRLAK- Yücel ARSLANTEKE/ÜNYE (Ordu),

Ordu Seçim Sonuçları Ordu Yerel Seçim Sonuçları 2019 Ordu Genel Seçim Sonuçları 2018 Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Mustafa Kırlak – Eğitim

Ziya Selçuk Mahmut Özer Ordu Ünye Eğitim Haberler

Yorum yapın