Kornea nakli olan kadın yeniden ışığı görebiliyor

Kornea nakli olan kadın yeniden ışığı görebiliyor Sağ gözünün korneasında oluşan uçuk enfeksiyonu sonucu ışık hissine düşer seviyede görme ve keskinliğinde azalma yaşayan Aynur Terekli, geçirdiği kornea nakli ameliyatı sonrası, “Allah’ıma şükürler olsun ışığı görmek çok güzel bir şey” dedi.

Kornea nakli olan kadın yeniden ışığı görebiliyor

ANKARA – Sağ gözünün korneasında oluşan uçuk enfeksiyonu sonucu ışık hissine düşer seviyede görme ve keskinliğinde azalma yaşayan Aynur Terekli, geçirdiği kornea nakli ameliyatı sonrası, ” Allah‘ıma şükürler olsun ışığı görmek çok güzel bir şey” dedi.

Emekli Aynur Terekli, 2 yıl önce bir sabah uyandığında gözünde kaşıntı fark etti. Daha sonra gözündeki kaşıntının geçmemesi üzerine teşhis ve tedavi için sağlık kuruluşuna başvurdu. Kaşıntının geçmesi için verilen ilaç ve göz damlalarını kullanan Terekli, yine de sağlığına kavuşamadı. Son olarak Ankara Etlik Şehir Hastanesi Göz Klinikleri Kornea bölümüne başvuran Terekli’ye, uçuk enfeksiyonu tanısı konuldu. Ardından Terekli’nin İyileşebilmesi için kornea nakli olması gerektiğine karar veren doktorları, nakil sırası geldiğinde Terekli’ye umut dolu haberi verdi. Kornea nakli ameliyatı başarıyla tamamlanan ve ameliyat sonrası görme seviyesi yüzde 10’a çıkan Terekli ve doktorları, hastalık, ameliyat ve ameliyat sonrası süreci İHA muhabirine anlattı.

“Mutfağa giremiyordum çünkü göremiyordum”

Gözündeki görme kaybı sonrası gündelik işlerini hiç yapamadığını belirten hasta Aynur Terekli, “Evime hep temizlikçi alıyordum. Mutfağa giremiyordum çünkü göremiyordum. Sol gözümde katarakt olmuş. Acilen kataraktan ameliyat oldum ondan sonra düzelmeye başladı. Mutfağa yemek yapmaya girdim. Yemeğin rengine baktım ve kara gibi gördüm. Eğildim ve saçımı yaktım. Ondan sonra canım sıkıldı ve gözüm görmüyor diye ağladım. Bir gün de yemek yaparken kapağı ocağın üstüne koyacağım diye yere bıraktım ve cam olduğu gibi yerde dağıldı” ifadelerini kullandı.

Allah‘ıma şükürler olsun ışığı görmek çok güzel bir şey”

Etlik Şehir Hastanesine muayeneye giden ve uçuk enfeksiyonu tanısı koyulan Terekli, “Sana kornea koyacağız, yüzde 75 görme ihtimalin var’ dedi. Ne olacaksa olsun, ben olacağım dedim. Evde oturuyordum ve Burcu Hanım aradı, ‘korneanız geldi’ dedi. Daha sonra ise ‘sabah gel, seni ameliyata alacağız’ dedi. Devamlı damlalarımı, antibiyotiklerimi kullanıyorum. Tekrar görebilmek çok güzel bir duygu. Allah’ıma şükürler olsun ışığı görmek çok güzel bir şey. Ben 2 sene çektim. O yüzden tatile bile gidemedim” açıklamalarında bulundu.

“Şu anda gayet iyi, görmesi rahat”

Göz Kliniği Kornea biriminde çalışan ve nakil ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. Burcu Kazancı ise Aynur Terekli’nin korneasında çok ağır uçuk enfeksiyonu geçirdiğini dile getirerek, “Uzun süreli bir tedaviden sonra korneanın sağlıklı bir şekilde iyileşmesine destek olduk ancak bu kadar ağır uçuk enfeksiyonlarından sonra korneada ciddi bir leke kalır. Bu yüzden hastaların ciddi bir görme düşüklükleri olur. Aynur Hanım’da aynı sıkıntıda muzdaripti. Işık hissine düşer seviyede bir görme keskinliğinde azalma vardı ve uzun süredir de kornea nakli için bekliyordu. Biz hastanemize taşındıktan sonra hastanemizde bir göz bankası ünitesi kuruldu. Bunu kurduktan sonra da Aynur hanımın kornea naklini gerçekleştirdik. Şu anda gayet iyi, görmesi rahat. Herhangi bir sıkıntısı yok. Takibine devam ediyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Kazancı, x’in ameliyat sonrası görme seviyesinin yüzde 10’a çıktığını ve ilerleyen süreçlerde de görme artışı beklediklerini söyledi.

Öte yandan Ankara Etlik Şehir Hastanesi Göz Klinikleri İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Kenan Sönmez de Etlik Şehir Hastanesinde dünyada en sık yapılan doku naklini gerçekleştirdiklerini ve hastalarına da bu konuda yardımcı olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Ankara Seçim Sonuçları Ankara Yerel Seçim Sonuçları 2019 Ankara Genel Seçim Sonuçları 2018 Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammed Musab Gümüşer – Sağlık

Etlik Şehir Hastanesi Ankara Allah Sağlık Haberler

Yorum yapın