Katı kişi sendromu nedir? Katı kişi sendromu ne demek, neden olur?

Katı kişi sendromu hakkında merak edilenler oldukça fazla. Vatandaşlar Katı kişi sendromu hakkında merak edilenleri arama motorlarında Katı kişi sendromu nedir? Katı kişi sendromu ne demek, neden olur? soruları ile araştırlıyor.

Katı kişi sendromu nedir? sorusu merak ediliyor. Arama motorlarında araştırılanlar arasında ise Katı kişi sendromu nedir? Katı kişi sendromu ne demek, neden olur? soruları aratılıyor. Katı kişi sendromu ilerleyici katılık ve sertlik ile karakterize etyolojisi belirsiz nadir bir nörolojik hastalıktır. Peki, Katı kişi sendromu nedir? Katı kişi sendromu ne demek, neden olur?

KATI KİŞİ SENDROMU NEDİR?

Katı kişi sendromu ilerleyici katılık ve sertlik ile karakterize etyolojisi belirsiz nadir bir nörolojik hastalıktır. Sertlik öncelikle gövde kaslarını etkiler ve spazmların da birlikteliği ile postural deformitelerle sonuçlanır. Kronik ağrı, bozulmuş hareketlilik ve lomber hiperlordoz genel belirtilerdir. Spazmlar şiddetli ve öngörülemeyen bir şekilde ortaya çıkabilir ve bazen kemikleri dahi kırabilecek seviyeye ulaşırlar. Hastalar bazen ses ve dokunmaya çok duyarlı hale gelirler ve bu durumlar spazmları tetikleyebilmektedir. Hastalığın kesin mekanizması belirgin değildir. SPS hastalarının, nadiren genel popülasyonda görülen glutamik asit dekarboksilaz antikorlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu antikorların hastalığın nedeni olduğu düşünülmektedir.

Haberler.com / Sumru Tarhan – Gündem

Katı Kişi Sendromu Gündem Sağlık Haberler

Yorum yapın