İş garantili meslek yüksekokulu kuruldu

İş garantili meslek yüksekokulu kuruldu KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa: “Kayseri’mizin üretimine ve istihdama katkı sağlayacağız” Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu kurulmasına ilişkin teklif Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmasını değerlendiren…

İş garantili meslek yüksekokulu kuruldu

KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa:

Kayseri‘mizin üretimine ve istihdama katkı sağlayacağız”

KAYSERİ – Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu kurulmasına ilişkin teklif Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmasını değerlendiren Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “Kayseri’mizin üretimine ve istihdamına katkı sağlayacağız” dedi.

Yükseköğretim Kurulu, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı yıllık planında yer alan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu kurulmasına ilişkin teklifi uygun gördü. KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Üniversitesi bünyesinde eğitim-öğretim hizmeti verecek olan Kayseri Organize Sanayi Meslek Yüksekokulu’nun hayırlı olmasını dileyerek, “Kayseri Üniversitesi Organize Sanayi Meslek Yüksekokulu hepimize hayırlı olsun. Önce şehrimiz Kayseri’mize, ülkemize, bölgemize hayırlı uğurlu olsun. Kayseri’miz sanayi kenti, Kayseri’miz ticaret kenti, Kayseri’miz üretim kenti, Kayseri’miz eğitim kenti ve Kayseri’miz tarihi, kültürel, sosyal değerleriyle birlikte bir turizm kenti. Kayseri’miz bir sağlık ve spor kenti. Dolayısıyla bir çok bileşeni bağrında barındıran, Erciyes dağı gibi yüce bir dağın eteğinde olan böyle bir şehrin, Osb‘leri bulunmakta. Yüksek Öğretim Kurumu’na yapmış olduğumuz başvuru neticelendi. Kayseri Osb‘nin içerisinde Osb‘nin de bize tahsis etmiş olduğu eğitim alanında kaynak teknolojisi, polimer teknoloji ve mekatronik gibi doğrudan Osb‘mizin içerisindeki bölümleri açacağız. Biz bu programları masa başında kendi kendimize belirlemedik. Osb‘miz ile yazıştık. Osb‘miz kendi ölçeğinde istişare etti ve anket uygulaması yaptı. O verileri de bizim ile paylaştılar. Yine Sanayi Odamız ile yazıştık. Normalde 16-17 program var ama biz başlangıç olarak bu 3 bölümü açarak, OSB içerisinde eğitime başlayacağız. ‘Kampüste değil, her zaman sahada üniversite’ diyoruz. Kayseri Üniversitesi üretimin merkezinde, üretim ile iç içe, öğrencilerini iş dünyasından kopuk olmadan yetiştirecek. Kuruluş aşamasını tamamlamamız için programların gelmesi gerekiyor. Öğretim elemanını tamamlayacağız. Bu sene büyük ölçüde öğrenci almaya çalışacağız. Önümüzdeki senelerde sayıyı da artırarak devam edeceğiz. Program sayısını ve çeşitliliğini artıracağız” ifadelerini kullandı.

“Kayseri’mizin üretimine ve istihdama katkı sağlayacağız”

Karamustafa, “Bizim Kayseri Üniversitesi olarak büyümede 2 hedefimiz var. Elbette ki günün ihtiyaçlarına bağlı olarak yatay büyümeyi ve çeşitlenmeyi önemsiyoruz. Ancak aynı zamanda da dikey büyümeyi de önemsiyoruz. Yani ilgili alandaki eğitim faaliyetlerinin niteliğini artırmak, projelerin ve araştırmalarında niteliğini artırarak, dikey büyümeyi de önemsiyoruz. O yüzden bu 2 ana çerçevede OSB’mizi de inşallah ileriye taşıyacağız. Bu tip gelişmeler ve büyümeler sadece üniversitenin tek başına yapacağı unsurlar değil. Hayırsever şehri olan Kayseri’miz hayırseveriyle ve sanayisiyle entegre bir şekilde bu okulu daha da ileri taşıyacak. Bu OSB projesi en büyük hedeflerimizden bir tanesiydi. Üretimin, sanayinin içerisinde sahada ve gerçek hayatın içerisinde nitelikli iş gücünü, insan kaynağının kıymetini ve değerini yetiştirerek, Kayseri’mizin üretimine ve istihdama katkı sağlayacağız. Sizin öğrencileriniz sanayiyle entegre bir şekilde, sanayiyi bilir bir şekilde yetişirse normal olarak iş dünyası da o kişiyi hemen istihdam edecektir. OSB’lerdeki Meslek Yüksek Okulları iş garantili Meslek Yüksek Okulları olarak da adlandırılmaktadır. Bu fikirde de Kayseri Üniversitesi Organize Sanayi Meslek Yüksekokulu’muzda en çarpıcı sloganı da proje, uygulama odaklı ve iş garantili bir Meslek Yüksekokulu olarak değerlendirebiliriz” diye konuştu.

Kayseri Seçim Sonuçları Kayseri Yerel Seçim Sonuçları 2019 Kayseri Genel Seçim Sonuçları 2018 Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Organize Sanayi Bölgesi Kayseri OSB Güncel Haberler

Yorum yapın