Çocukken Her Sabah Heyecanla İzlediğimiz Çizgi Filmlerdeki Unutamadığımız 17 Karakter

Biraz geçmişe dönelim; uyandınız, okul yok, koşarak salona gidip televizyonu açtınız ve karşınıza en sevdiğiniz çizgi film çıktı. Daha güzel ne olabilir? Bir dönem hepimizin ekran karşısında saatlerce keyif alarak izlediği ve bugün bile hala ara sıra açıp izlemeye bayıldığı çizgi film karakterlerini gelin yeniden hatırlayalım.

Sayısız televizyon kanalı, sayısız YouTube kanalı ve pek çok dijital izleme platformunun olduğu bugünlerde kimse kolay kolay aynı şeyleri izleyemiyor, algoritmalarımız bile farklı öneriler sunuyor. Fakat bundan çok da eski olmayan bir zamanda hepimiz haftasonu uyanıp pijamalarımızı bile çıkarmadan salona koşuyor, televizyonu açıyor ve sevdiğimiz çizgi filmin çıkacağı kanalı bulup heyecanla onu bekliyorduk. 

Bu yazımızda biraz geçmişe gideceğiz ve çocukken severek izlediğimiz çizgi film karakterlerinden bazılarını hatırlayacağız. Garip olan ise şu olacak; bu içeriği hangi yaşta okuyor olursanız olun, listemizde favori çizgi film karakterlerinizden birini bulacaksınız. Çocuğunuz da, aileniz de bulacak. Çünkü herkes bilir ki iyi bir çizgi film zamansızdır ve kuşaktan kuşağa izlenerek aynı zevki verir. Gelin biraz nostalji yapalım.

Unutamadığımız çizgi film karakterlerinden bazıları:

Tom ve Jerry
Bugs Bunny
Red Kit
Road Runner ile Wile E. Coyote
Fred Çakmaktaş
Mickey Mouse
Gargamel
Temel Reis
Johnny Bravo
Tsubasa
Ash
Winnie The Pooh
Sünger Bob
Daffy Duck
Müfettiş Gadget
Scooby Doo ve arkadaşları
Jetgiller

Hayvanlar aleminin ezeli rakipleri: Tom ve Jerry

Hayvanlar aleminin ezeli rakipleri olan kedi ve fare arasındaki sonu gelmez maceraları izlediğimiz Tom ve Jerry çizgi filmine zaman zaman pek çok farklı karakter dahil oluyordu ve hikaye çok daha heyecanlı bir hale geliyordu. Kabul edelim, yaşımız büyüdükçe Tom’a hak vermeye başladık.

Naber cınım: Bugs Bunny

1940’lı yıllarda, deliğinde kendi halinde yaşayan bir tavşan olarak tanıdığımız Bugs Bunny karakteri yıllar içinde geliştikçe onunla birlikte büyüyen sayısız çocuğu heyecan dolu maceralara sürükledi. Yeşil püsküllü havucunu kemirirken söylediği efsane ‘Naber cınım?’ repliğini kim unutabilir?

Gölgesinden hızlı kovboy: Red Kit

Çizgi roman sayfalarında başladığı hayatına televizyon ekranlarında bir çizgi film olarak sürdüren Red Kit karakteri ile Vahşi Batı’nın en çetin maceralarına birlikte atıldık. Elbette Red Kit ile birlikte onun ezeli rakipleri olan Dalton Kardeşleri de anmamak olmaz. Yalnız kovboyumuz atı Düldül’ü uzaklara doğru sürerken hangimiz onunla olmak istemedik?

ACME icatları: Road Runner ile Wile E. Coyote

Ülkemizde Çakal adı ile tanıdığımız Wile E. Coyote, Amerika çöllerinde aç bilaç gezerken Road Runner’ın peşine düştü ve koştu da koştu. Öyle hızlı koştu ki bazen düştüğünü bile fark etmeyerek havada bir süre asılı kaldı. ACME marka birbirinden garip icadına rağmen Road Runner’ı bir türlü yakalayamadı.

Yaba daba du: Fred Çakmaktaş

Taş Devri çizgi filminin aile babası karakteri Fred Çakmaktaş’ı kim unutabilir? Dinozorlarla bir arada yaşadıkları dünyalarında her şey taştan olmasına rağmen neredeyse bugünün teknolojisini kullanıyorlardı. Ayaklarıyla sürseler de arabaları bile vardı. Fred Çakmaktaş’ın bowling tutkusu ise hepimizi bu sporla tanıştırmıştı.

Yüzyıllık efsane: Mickey Mouse

Bugün bir dünya devi haline gelen Disney markasının kurucusu Walt Disney tarafından ilk kez 1928 yılında yaratılan Mickey Mouse karakteri, yaşınız kaç olursa olsun eminiz favori çizgi film karakterlerinizden bir tanesidir. Mickey Mouse’un dişi versiyonu olan Minnie Mouse da küçük kızların en sevdiği karakterlerden biri olmayı başarmıştır.

Şirinlerden nefret ediyorum: Gargamel

Herkesin Gargamel ile farklı bir ilişkisi vardır. Çünkü çizgi filmlerde Gargamel kötü karakterdi ve tek amacı Şirinleri yakalayıp yemekti. Bu yüzden küçükken izlediğimizde bu karakterden çok korktuk. Zaman geçtikçe onun aslında kedisi Azman ile bir başına yaşayan yalnız bir adam olduğunu anlayarak biraz üzüldük. 

Ispanağın gücü adına: Temel Reis

Kocaman ön kollarına rağmen incecik arka kollara ve zayıf bir bedene sahip olan denizci Temel, sevdiği kadın Safinaz’ı Kaba Sakal’dan koruması gerektiğinde bir kavanozdan ıspanak çıkarır ve onu giyerek süper güçlere sahip olurdu. Kabul edelim, bazen Kaba Sakal’a da biraz üzülürdük. 

Sevimli ve kaslı: Johnny Bravo

Kendine göre çizgi film dünyasının en yakışıklısı ve kaslısı olan kendini beğenmiş Johnny Bravo karakteri, Elvis Presley’e benzeyen bir dış görünüşe sahipti. İtici özelliklere sahip olmasına rağmen şapşal ve sevimli tavırlarıyla hepimizin kalbini kazanmayı başardı. 

Tek boyutlu topun heyecanı: Tsubasa

Pek çoğumuzun ilk izlediği animelerden bir tanesi olan Tsubasa sonrası hepimiz sokağa çıktık ve onun gibi top oynamaya çalıştık. Hızlandıkça tek boyutlu hale gelen topu kaleye girecek mi diye nasıl da heyecanlandık.

Birlikte Pokemon ustası olma hayalleri kurduk: Ash

Tsubasa ile birlikte pek çok kişinin ilk izlediği animelerden bir tanesi olan Pokemon’un ana karakteri olan Ash, daha çocuk yaştaki biz izleyicileri yanına aldı ve Pokemon ustası olmak için çıktığı keyifli serüvenlerine yoldaş yaptı. Ta ki kendini Pikachu zanneden o çocuk ortaya çıkana kadar! 

Hadi uyan, katıl bizlere, burada tüm dostların: Winnie The Pooh

Küçük bir çocuk olan Christopher Robin’in kurduğu hayal dünyasındaki oyuncaklarla yaşadığı maceraları izlediğimiz Winnie The Pooh dizisinde Ayı Winnie, Kaplan Tigger, Tavşan, Piglet, Eeyore, Baykuş gibi pek çok farklı karakterle tanıştık ve onların arasına katılarak masalsı bir dünya izledik. 

Okyanus altında sevimli maceralar: Sünger Bob

Okyanusun altında yaşadığı Bikini Kasabası’nda yengeç burger pişirerek hayatını geçiren Sünger Bob ile en yakın arkadaşı deniz yıldızı Patrick, Squidward, Bay Yengeç ve daha nice karakterin sevimli maceraları pek çoğumuz için yeri kolay kolay doldurulamaz anlardı.

Geveze ördek: Daffy Duck

Sık sık Bugs Bunny ile birlikte izlemiş olsak da kendi başına sayısız hayranı da olan sevimli ördek Daffy Duck, sevimli olduğu kadar da gevezeydi ve bu yüzden de başına gelmedik şey kalmıyordu. Yine de onun maceralarının ayrı bir tadı olduğunu söyleyebiliriz. 

Tanıdığımız ilk cyborg: Müfettiş Gadget

Henüz cyborg nedir bilmediğimiz dönemde izlemeye başladığımız Müfettiş Gadget karakteri, normal insan gibi görünen ama robot özelliklerine sahip bir müfettişti. Gizemli olayların içine daldığı zaman en zorlu anlardan bile vücudunun farklı noktalarından çıkan teknolojilerle kurtulmayı bilirdi.

Gizem varsa onları arayın: Scooby Doo ve arkadaşları

Kasaba gizemli bir şey olduğunda kimi ararsınız? Elbette Scooby Doo ve arkadaşlarını! Scooby Doo ile birlikte Shaggy, Velma, Daphne, Fred ve belki Scrappy-Doo gelir ve gizemi çözerler. Korkmayın, maskenin altında asla gerçek bir yaratık yoktur.

Pek çoğumuzu bilim kurgu ile tanıştırdı: Jetgiller

Pek çoğumuzun hayatında ilk kez bilim kurgu türü ile tanıştığı çizgi film olan Jetgiller’de, Jetgiller ailesinin günümüzden onlarca yıl sonrasında yaşadıkları bilim kurgu dünyasındaki sevimli maceraları kim unutabilir? Ailemizin babası George Jetgil, eşi Jane Jetgil, evin küçük oğlu Elroy ve ergen kızımız Judy, izleyenlerin ikinci ailesi olmayı başarmışlardı. 

Henüz küçük bir çocukken erkenden uyanıp heyecanla televizyon karşısına geçmemizi sağlayan en sevilen çizgi film karakterlerinden bazılarını listeleyerek kısaca onları biraz hatırlamaya çalıştık. Elbette bu liste çok daha uzun olabilirdi. Listemizde olmasını istediğiniz çizgi film karakterlerini yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Nostaljik çizgi filmler listemize ise bu içeriğimizden göz atabilirsiniz:

İLGİLİ HABER

Bir Zamanlar Sabahın Köründe Televizyon Başına Geçmemize Neden Olmuş 25 Nostaljik Çizgi Film

Yorum yapın