Bilinçsiz şurup kullanımı küçük çocuklarda sağlık sorunlarına neden oluyor

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “6 yaş altında hekim kontrolü altında kullanılmadığı zaman özellikle çocuklarda 40 derecede değil de 38 derecede ateşli havaleler, kalpte ritim bozuklukları, gece uykusu veya dalmada problem yaşanmasına, gece halüsinasyonlar görme gibi tehlikeli bir takım problemlere yol açabilir.” dedi.

Son yıllarda özellikle çocuklarda ateş, grip ve soğuk algınlıklarında kullanımı artan şurupların bilinçsiz kullanılması ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Uzmanlar, doktor kontrolü dışında da kullanılan şurupların 0-6 yaş çocuklarda 38 derecede havale geçirmesi başta olmak üzere kalpte ritim bozukluğu ve uyku problemlerine neden olduğuna yönelik uyarıyor. Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, AA Muhabirine, son 4-5 aydır özellikle Türkiye ve dünyada influenza, soğuk algınlığı, RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs) gibi virüslerin yavaş yavaş düşme eğilimine girdiğini söyledi.

“PSÖDOEFEDRİN İÇEREN İLAÇLARA DİKKAT EDİLMELİ”

Özellikle son dönemlerde gribal enfeksiyon ilaçları, şurupları ve öksürük ilaçlarının 6 yaş altına çok sık yazıldığı ve bilinçsizce kullanıldığını gördüklerini aktaran Arıca, “Özellikle psödoefedrin içeren öksürük ve grip ilaçlarına dikkat etmeliyiz. 6 yaş altında hekim kontrolü altında kullanılmadığı zaman özellikle çocuklarda 40 derecede değil de 38 derecede ateşli havaleler, kalpte ritim bozuklukları, gece uykusu veya dalmada problem yaşanmasına, gece halüsinasyonlar görme gibi tehlikeli bir takım problemlere yol açabilir. Bu nedenle 6 yaş altındaki çocuklarda öksürük ve gribal ilaçlarda psödoefedrin varsa kullanılmamalıdır, ölümlere neden olabilir.” diye konuştu.

“PSÖDOEFEDRİN İÇERİYORSA 3 GÜNDEN FAZLA KULLANILMAMALI”

Grip ve öksürük ilaçlarının eczanelerden alınarak bilinçsiz kullanıldığına da vurgu yapan Arıca, şunları kaydetti: “Eczaneden hekim kontrolü dışında alınarak kullanılabiliyor. Özellikle hekim kontrolü olmadan grip ve öksürük ilaçlarını kullanmamamız gerekiyor. Hekim önerisi de varsa ve psödoefedrin içeriyorsa 3 günden fazla kullanmamamız gerekiyor.”

“65 YAŞ ÜSTÜNÜNDE DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR”

Erişkinlerde de hekim kontrolünde bu ilaçların rahatlıkla kullanılabildiğini aktaran Arıca, ancak 65 yaş üstü hipertansiyon, kalpte ritim bozukluğu ve böbrek rahatsızlığı olanların da psödoefedrin içerikli grip ve öksürük ilaçlarını kullanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

PSÖDOEFEDRİN NEDİR?

Psodoefedrin ilaçlarda etken madde olarak amfetamin türü bir yapı bulunmaktadır. Amfetamin ise ecstasy ve uyuşturucu maddelerinde de kullanılan uyuşturucu madde adı altında yasadışı bir şekilde üretilebilen oldukça hassas bir ilaçtır.

Kaynak: AA / Sıtkı Yıldız – Güncel

Yalova Sağlık Güncel Haberler

Yorum yapın