Bakan Özer: 3 Temmuz-1 Eylül 2023 tarihleri arasında ülke genelinde yaz okulları açılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, resmi ve özel örgün eğitim kurumlarında 4’üncü sınıftan 12’inci sınıf düzeyine kadar öğrenim gören istekli öğrenciler için 3 Temmuz-1 Eylül arasında sürecek yaz okulları açılacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı‘nca (MEB) hazırlanan ‘Yaz Tatili ve 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Faaliyetleri’ konulu yazı, Bakan Mahmut Özer’in imzasıyla illere gönderildi. Bakan Özer, konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, bu yıl tüm Türkiye’yi derinden üzen deprem felaketi nedeniyle afet bölgesine öncelik verileceğini belirtti.

“EĞİTİM ÖĞRETİM 16 HAZİRAN’DA SONA ERECEK”

Özer, depremin ardından bölgedeki okullarda eğitim öğretime kademeli olarak başlandığını anımsatarak bu süreçte ortaya çıkan öğrenme kayıplarının giderilmesi amacıyla, ‘olağanüstü durumlarda eğitim öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler’ çerçevesinde hareket edileceğini bildirdi. 2022-2023 eğitim öğretim yılının 16 Haziran’da sona ereceğine işaret eden Özer, öncelikle afet bölgesindeki 11 ilde, 2022-2023 eğitim öğretim yılının 2’nci döneminde oluşan öğrenme kayıplarının giderilmesi için 1 Ağustos-1 Eylül arasında yaz okullarında destekleme ve yetiştirme kurslarının düzenleneceğini söyledi. Özer, bu kursların 2’nci sınıftan 12’nci sınıf düzeyine kadar verileceğini, bu bağlamda öğrenci ve öğretmenlere istedikleri il veya ilçedeki okul ve kurumlarda kurslara katılma imkanı sağlanacağını kaydetti.

“İSTEKLİ ÖĞRENCİLER İÇİN YAZ OKULU”

Yaz tatili dönemi ile 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında yapılacak diğer çalışmaları anlatan Özer, “Matematik okuryazarlığını güçlendirmek, matematiği sevdirerek günlük yasam becerileriyle ilişkilendirilmesini sağlamak, İngilizce dil öğretiminde konuşma ve etkili iletişim becerilerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla İngilizce ve matematik derslerinden hazırlanan çerçeve programları kapsamında Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarında öğrenim gören istekli öğrenciler için 3 Temmuz-1 Eylül 2023 tarihleri arasında ülke genelinde yaz okulları açılacak. Ülke genelinde MEB’e bağlı resmi ve özel örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören 8 ve 12’nci sınıf öğrencileri ile mezunlara yönelik yine bu tarihler arasında destekleme ve yetiştirme kursları düzenlenecek. Bilim ve sanat merkezleri bünyesinde bilim ve sanat alanlarında hazırlanan atölye programları çerçevesinde 2’nci sınıftan 12’nci sınıf düzeyine kadar öğrencilerin katılacağı yaz okulları açılacak” ifadelerini kullandı.

“İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI KAPSAMINDA FAALİYETLER DÜZENLENECEK”

Halk eğitim merkezlerinin de çok yönlü kurslar düzenleyeceğinin belirten Özer, hem öğrencilere hem de yetişkin vatandaşlara hizmet verileceğini ifade etti. Özer, devamında şunları kaydetti; “Afet bölgesinde şartları uygun olan okullarımız ile ülke genelindeki kurumlarımızın bina ve eklentileri (laboratuvar, EBA destek noktaları, spor salonları, kütüphane ve benzeri) öğrencilerimizin kullanımına açık olacak. Okul öncesi eğitim çağında bulunan tüm öğrencilerimize yönelik anaokullarımızda ve ana sınıflarımızda yaz eğitimleri başlatılacak. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için yaygın eğitim kursları açılarak kurs faaliyetlerinden yararlanmaları sağlanacak. Ayrıca 2023-2024 eğitim öğretim yılında afet bölgesinde yer alan on bir ilimizde 2022-2023 eğitim öğretim yılının 2’nci dönemindeki öğrenme kayıplarının giderilmesi amacıyla Bakanlıkça hazırlanacak programlar 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının ilk 4 haftasında eğitim ve öğretim faaliyetleriyle birlikte sürdürülecek. Okullarımızda gerçekleştirilecek eğitim öğretim faaliyetlerinde öğrencilerin öğrenme kayıpları belirlenerek bu kayıpların giderilmesinde destekleme ve yetiştirme kursları ve ilkokullarda da yetiştirme programı kapsamında faaliyetler düzenlenecek.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı Mahmut Özer Eylül Eğitim Güncel Haberler

Yorum yapın