Amazon Prime’da Yayınlanacak Efsane Bilim Kurgu “Blade Runner”ın Dizisi Ertelendi

Efsane bilim kurgu serisi Blade Runner’ın Amazon Prime Video’ya gelecek “Blade Runner 2099” isimli dizisinin çekimleri ertelendi. Bu karar, ABD’de yaklaşık bir aydır devam eden senarist grevi nedeniyle alındı.

Philip K. Dick’in ‘Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi?’ isimli romanından uyarlanan ve efsane yönetmen Ridley Scott’ın imzasını taşıyan Blade Runner (1982), şüphesiz “kült” olarak nitelendirilebilecek bilim kurgu filmlerinden biri. Replicant isimli android’ler ve insanların yaşadığı distopik bir Los Angeles’ta geçen yapımın, 2017 yılında Dennis Villenevue’ün çektiği “Blade Runner 2049” isimli bir devam filmi de bulunuyordu.

Geçtiğimiz yıl, serinin hayranlarını sevindirecek bir haber çıkmış ve bir dizisinin geleceği açıklanmıştı. Ridley Scott’ın yapımcıları arasında yer alacağı dizinin “Blade Runner 2099” olarak adlandırılacağı ve Amazon Prime Video’da yayınlanacağı da duyurulmuştu. Bugün ise diziyle ilgili yeni haberler geldi.

Blade Runner 2099 dizisi ABD’de devam eden grevler nedeniyle bir yıl kadar gecikebilir

Binlerce üyeye sahip ABD Senaryo Yazarları Birliği (WGA), 2 Mayıs günü bir grev başlatmıştı. Büyük yapımlarda çalışanlar da dahil birçok yazarın iş bırakmasına neden olan bu grevin yapılma amacı ise kötü çalışma şartları, düşük ücretler, yapay zekânın kullanımı gibi konulardı. Yazarlar, bu konularda isteklerinin yerine getirilmesini istiyordu.

Yaklaşık bir aydır devam eden grev, Blade Runner 2099’u da etkiledi. İlk olarak BBC tarafından bildirilen haberde, dizinin Kuzey İrlanda’da bulunan Belfast Harbour Studios’taki çekimlerinin 2024 ilkbaharına kadar ertelendiği aktarıldı. WGA’nın grevi de nedenler arasında gösterildi.

Yapım şirketi Northern Ireland Screen isimli şirket de açıklamalarında devam eden grev nedeniyle Blade Runner 2099 prodüksiyonunun şu an devam edemediğini ve hayal kırıklığına uğradıklarını ifade etti. Proje için aylardır hazırlanıldığını belirten şirket, yakın zamanda anlaşılmasını umduklarını ekledi.

İLGİLİ HABER

Stranger Things’in Final Sezonu Çekimleri, Devam Eden Grevler Nedeniyle Ertelendi

WGA’nın grevi ilk kez büyük bir yapımın durmasına neden olmuyor. Birkaç hafta önce popüler Netflix dizisi Stranger Things’in son sezonu da ertelenmişti. Öte yandan ülkedeki birçok film, dizi ve program da bir süredir çekilemiyordu.

İkinci filmin 50 yıl sonrasında geçecek Blade Runner 2099’un ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Ancak bugün gelen bilgiler, daha çok bekleyeceğimizi ortaya koyuyor.

Yorum yapın