20 Şubat’ta okullar açılıyor mu? Yarın okullar yarım gün mü?

20 Şubat’ta okullar açılıyor mu ve yarın okullar yarım gün mü soruları gündeme geliyor. MEB okulların açılmasıyla ilgili açıklamada bulundu. 20 Şubat’ta okullar açılıyor mu ve yarın okullar yarım gün mü merak ediliyor. Peki, 20 Şubat’ta okullar açılıyor mu? Yarın okullar yarım gün mü?

2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar dönemi ne zaman başlayacağı merak ediliyor. 20 Şubat’ta okullar açılıyor mu ve yarın okullar yarım gün mü soruları gündeme geliyor. 20 Şubat’ta okullar açılıyor mu ve yarın okullar yarım gün mü soruları sıklıkla araştırılıyor. 20 Şubat’ta okullar açılıyor mu? Yarın okullar yarım gün mü? Detaylar haberimizdedir…

20 ŞUBAT’TA OKULLAR AÇILIYOR MU?

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle eğitim-öğretime verilen aranın ardından deprem bölgesi dışındaki 71 ilde, okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki öğrenciler, yarın ders başı yapacak.

2022-2023 eğitim öğretim yılının, 12 Eylül 2022’de başlayan ve 20 Ocak’ta sona eren birinci döneminin ardından okullar 6 Şubat’ta açılacaktı. Ancak, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te yaşanan ve bölgedeki pek çok ili etkileyen depremler ve iklim şartları nedeniyle yarıyıl tatilinin ardından eğitim-öğretim faaliyetlerine 20 Şubat’a kadar ara verildi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

Depremden etkilenen iller dışındaki 71 ildeki tüm kademelerdeki öğrenciler, yarın ders başı yapacak.

Depremden etkilenen illerdeki eğitim-öğretime de yardım ve barınma ihtiyacına yönelik faaliyetlerin yürütülmesi ve hasar tespit çalışmalarının şubat ayı sonuna kadar tamamlanmasının beklenmesi nedeniyle 1 Mart itibarıyla başlatılması için planlama yapılıyor.

Bu illerde yapılan tespitler sonucunda, uygun görülen okullarda, il, ilçe ve okul temelli verilecek kararlara göre eğitim öğretim faaliyetlerine başlanacak. Bu doğrultuda ilgili valiliklerce gerekli tedbirler alınacak.

Afet bölgesinde öğrenim gören öğrenciler, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde devamsızlıkla ilgili hükümlerden muaf tutulacak. Ayrıca depremin yaşandığı 10 ilden diğer illere nakil olan öğrencilerin de devamsızlıkla ilgili hükümlerden muaf tutulacağı bildirildi.

Bakanlık ayrıca deprem nedeniyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen illerdeki ortaokul ve lise kademelerindeki öğrencilerin istemeleri halinde, ülke genelindeki okul pansiyonlarına doğrudan parasız yatılı olarak yerleştirilebileceğini açıkladı.

Son 1 Saatte Meydana Gelen Artçı Sarsıntılar Haberler.com / Sena Demiröz – Gündem

Milli Eğitim Bakanlığı Gündem Eğitim Yaşam Haberler

Yorum yapın