19 Mayıs memurlara tatil mi? 19 Mayıs resmi tatil mi, okul var mı?

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlandı. 19 Mayıs memurlara tatil mi? 19 Mayıs’ta okul var mı? sorularının yanıtı merak ediliyor. 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanan 19 Mayıs, her sene vatandaşlar tarafından coşkuyla kutlanıyor. Bu sene de 19 Mayıs’a kısa süre kalmasıyla beraber 19 Mayıs resmi tatil mi? 19 Mayıs okul tatil mi? 19 Mayıs tatil mi olacak? soruları aratıldı. İşte detaylar…

19 Mayıs memurlara tatil mi, sorusunun yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bu gün, İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. 19 Mayıs’a kısa süre kala ise arama motorlarında 19 Mayıs resmi tatil mi? 19 Mayıs okul tatil mi? 19 Mayıs tatil mi olacak? soruları aratılıyor.

19 MAYIS MEMURLARA TATİL Mİ?

19 Mayıs, bu sene cuma gününe denk geliyor ve 19 Mayıs resmi tatildir. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversiteler ile memurlar ve özel sektör de resmi tatil kategorisine giriyor.

19 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır. 19 Mayıs her yıl olduğu gibi bu yılda resmi tatil olacak.

19 MAYIS NEDEN KUTLANIYOR?

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî bayramıdır.

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır.

Şimal Güdüm Gündem Editörü Haberler.com – Gündem

19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı 19 Mayıs Gündem Eğitim Güncel Haberler

Yorum yapın