Zoom Video Konferans Güvenliğini Artırmak için Yeni Çalışmalar Yapacak

Koronavirüs pandemisi 2020 yılının ilk aylarından itibaren dünya genelinde etkisini yaygın bir şekilde göstermeye başladı. Salgının yayılması sonrası iş ve eğitim hayatında radikal değişiklikler yaşanmaya başladı. İnsanların evlerine kapanması ile beraber uzaktan çalışma ve eğitim modelleri kısa sürede yaygınlaştı.

Bu da dijital uygulamalara olan ilginin artmasına neden oldu. Video konferans uygulaması Zoom ise bu dönemin yükselen yıldızı oldu. Platform kısa sürede milyonlarca kişiye ulaştı. Şirket geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki kullanıcıları için Türkçe müşteri desteği vermeye başladığını duyurdu. Hızlı bir şekilde büyüyen Zoom güvenlik ihlalleriyle de sıkça gündeme gelmişti. Şirket yöneticileri kısa zaman içerisinde güvenliğe yönelik çalışmalar yapacaklarını açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde uçtan uca şifreleme teknolojisi Zoom genelinde kullanıma sunulmuştu. Buna rağmen resmi kurumlar güvenliğe yönelik yeni adımların atılması gerektiğini düşünüyor. Federal Ticaret Komisyonu ile Zoom arasında yeni bir anlaşma yapıldı. Zoom güvenliğe yönelik yeni çalışmalar yapacağının garantisini verdi.

Zoom Güvenliğe Odaklanacak

Zoom’un milyonlarca insan tarafından kullanılan başlıca video konferans uygulaması haline gelmesi, kullanıcı güvenliğini daha önemli bir seviyeye taşıyor. Yakın zamanda görüntülü iletişimde uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanıma sunan Zoom, FTC ile yeni temaslarda bulundu. FTC’ye bağlı bir ajans tarafından yapılan çalışmada ZoomOpener yazılımında bazı güvenlik sorunları tespit edildi.

Bu açık ile Mac cihazlarda kullanıcı izni olmadan uzaktan erişim sağlanabiliyor. FTC Tüketiciyi Koruma Bürosu müdürü Andrew Smith, “Zoom’un güvenlik uygulamaları verdiği vaatlerle uyumlu değildi. Bu eylem Zoom toplantılarının ve kullanıcılarıyla ilgili verilerin korunmasına yardımcı olacak.” açıklamasında bulundu.

Zoom’dan FTC’ye Güvence

FTC ile Zoom arasında yapılan anlaşma sonrası video konferansından güvenliğe yönelik çalışmaların süreceğinin vurgulandığı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Zoom olarak en büyük önceliğimiz kullanıcılarımızın güvenliğidir. Kullanıcılarımızın, özellikle de pandeminin yol açtığı küresel sarsıntı süreci boyunca onları her an bir arada tutmamız için her gün bize karşı duydukları bu güven duygusunu sonuna kadar ciddiye alıyor, güvenlik ve gizlilik programlarımızı sürekli olarak geliştiriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Haber:  1550 Puan Sınırını Zorlayan BIST 100, Artan Risk İştahından Faydalanıyor

Zoom Hisseleri Aşı Haberi ile Sert Düşüş Yaşadı

Geçmişten bugüne platformda büyük bir ilerleme kaydedildiğini belirten şirket, “FTC tarafından belirlenen sorunlar konusunda da halihazırda harekete geçmiş durumdayız. Bugün FTC ile sonuca bağladığımız konu, kullanıcılarımıza güvenli bir video iletişim deneyimi yaşatırken, sunduğumuz platform için inovasyon ve geliştirmelere devam edeceğimiz taahhüdümüze dayanmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Şirketin yaptığı açıklamadan da anlaşılacağı üzere ilerleyen dönemde güvenliğe yönelik yeni araçların geliştirilmesi sürpriz olmayacaktır. Video konferans servisi geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 400’ü aşkın hisse artışı yaşadı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın