YouTube Videoların Görüntü Kalitesini Ayarlama Seçeneklerini Değiştiriyor

İnternet aleminin en büyük platformlarından birisi YouTube olmakta. Google’ın bünyesindeki video paylaşım platformu her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz günlerde çatı şirket Alphabet üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Google ve YouTube’un artan reklam gelirleri ile beraber şirketin büyümesini sürdürdüğü görülmüştü. YouTube milyonlarca ziyaretçisine sunduğu deneyimi iyileştirmek adına yeni araçlar geliştirmeyi sürdürüyor.

Kısa zaman önce YouTube’un mobil uygulaması için bir dizi yenilik sunulmuştu. Bilindiği üzere YouTube kullanıcılara videoları farklı çözünürlüklerde görüntüleme imkanı sunuyor. İnsanlar internet hızları ya da paketleri doğrultusunda YouTube’daki video kalitesini ayarlamayı tercih ediyor.

Ya da otomatik seçeneği seçilerek platformun bunu kendisinin ayarlaması söz konusu oluyor. YouTube bu alana yönelik yeni bir düzenleme hazırlığında. Video devi sunulan çözünürlük seçeneklerinde sadeleştirme yapılarak kullanıcılara daha kolay bir deneyim sunabilir.

Video Kalitesi için Yeni Sistem Yolda

Çoğu video platformu kullanıcılara kaliteyi ayarlamaları için birkaç seçenek sunuyor. Ya da internet bağlantısı ile doğrultulu olarak bu çözünürlüğü kendisi otomatik ayarlıyor. YouTube’da bugün itibarıyla 144p’den 8K’ya kadar pek çok çözünürlük çeşitliliği bulunuyor. Video devi bu seçenekleri sadeleştirmek istiyor. Yapılacak değişiklik ile görüntü çözünürlüklerini ayarlamak için dört seçeneğe yer verilecek.

Bu seçeneklerden ilgi ‘otomatik’ olacak. Adından da anlaşılacağı üzere internet hızına bağlı olarak YouTube video kalitesini kendisi ayarlayacak. Bir diğer seçenek ise ‘Daha yüksek görüntü kalitesi’ olacak. Üçüncü seçeneğin ‘Veri tasarrufu olacağı’ belirtiliyor. İnternet verisini tasarruflu kullanmak isteyenler bu seçeneği tercih edebilecek. Tabi bu seçenek videoların çözünürlüğünün düşmesine neden olacaktır.

YouTube Music için Video Uygulaması ile Bağlantıyı Kesecek Yararlı Özellik Geldi

Son seçenek ise ‘Gelişmiş’ olacak. Kullanıcılar videoların çözünürlüğünü ayarlamak için buradan ayrıntılı ve spesifik ayarlamalar yapabilecek. YouTube’un bu düzenlemeyi test ettiği ve ne zaman kullanıcıların beğenisine sunacağı bilinmiyor.

İlgili Haber:  ABD, Huawei’nin SMIC’ten İşlemci Almasını Engellemek için Harekete Geçti

Hatırlanacağı üzere COVID-19 pandemisinin dünyayı etkisi altına alması ile beraber YouTube sunucu yükünü hafifletmek adına varsayılan görüntü çözünürlüğünü düşürme kararı almıştı. Temmuz ayında ise görüntü kalitesine yönelik uygulanan sınırlamaların kaldırıldığı açıklanmıştı.

YouTube Music’e Yeni Bir Çalma Listesi

YouTube’un son dönemde yatırım yaptığı bir diğer servis ise YouTube Music olmakta. Son dönemde Spotify ve Apple Music’in hızla yaygınlaşması sonrası Google harekete geçti ve YouTube Music’i kullanıcıların beğenisine sundu. Kullanım oranı olarak rakiplerinden çok geri olsa da müzik servisine yeni özellikler eklenmeye devam ediyor.

Son olarak kullananların ruh haline uyarlanmış yeni çalma listeleri sunuluyor. Kullanıcıların dinleme geçmişinin de baz alınarak hazırlanan listeler en fazla yedi adet olacak. Karışık çalma listeleri YouTube algoritması tarafından günlük olacak yeniden güncellenecek. Ayrıca tüm müzik zevklerinin bir arada olacağı My Supermix adlı bir çalma listesine yer verilecek.

YouTube Music’in ana ekranında ‘egzersiz, odaklanma, rahatlama ve işe gidip gelme gibi çeşitli ruh haline yönelik sekmelere yer veriliyor. Bunlardan birisi seçilerek hazırlanan karışık çalma listelerine erişim sağlanabilir. Halihazırda kişiye özel çalma listeleri Spotify ve Apple Music kullanıcılarının en çok ilgi duyduğu araçlar arasında yer alıyor.

YouTube Music’e gelen bu özellik uzun zamandır eksikliği hissedilen bir açığın kapatıldığını söyleyebiliriz. YouTube Music için ülkemizde kullanıcılar aylık 13.99 TL ödeyerek abone olabilir. Ayrıca 16.99 TL’ye YouTube Premium aboneliğinin yanında da YouTube Music servisi sunuluyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın