Yeni Zelanda Doları, Merkez Bankası Kararıyla 1,5 Yılın En Yükseğinde

Yeni Zelanda Merkez Bankası, beklentilerle uyumlu olarak resmi nakit oranını (OCR) %0,25 ile rekor düşük seviyede tuttu.

Tüketici fiyat enflasyonunu ve istihdam ödemesini karşılamak için ek parasal teşvikin gerekli olduğunu söyleyen Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), bankalar için Aralık ayında başlayacak bir kredi finansmanı programı başlattı.

Büyük ölçekli varlık satın alma (LSAP) programını da 100 milyar Yeni Zelanda doları (66,32 milyar dolar) olarak sürdürdü. Merkez bankası kurulu, COVID-19 cephesinde ise aşı gelişmeleriyle ilgili son haberlerin olumlu olduğuna dikkat çekti. Nitekim geçtiğimiz gün Pfizer ve BioNTech’ten gelen aşı haberleri, tedaviye yönelik umutları artırmıştı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, bununla birlikte herhangi bir yaygın aşı uygulamasına ulaşılmadan önce uzun ve belirsiz bir gecikme olduğunu da bildirdi. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Para politikasının uzun süre uyarıcı kalması gerektiğini ve gerekirse ek destek sağlamaya hazır olması gerektiğini de ekledi. RBNZ’nin açıklamasına göre Ağustos Para Politikası Beyannamesi’nden bu yana, hem uluslararası hem de yerel ekonomik faaliyet, daha önce tahmin edilenden daha dayanıklı hale geldi.

Yeni Zelanda’da bu eğilim istihdam, hane halkı harcamaları, GSYİH ve varlık fiyatları dahil olmak üzere bir dizi göstergede açıktı. Bu sonuçların, ilk şoka sağlık ve ekonomi politikası tepkilerinin etkinliğini yansıttığı söylendi. Fakat ekonomi için Covid-19 şokunun çok büyük ve kalıcı olduğu da aktarıldı.

Yeni Zelanda %12,2’lik GSYİH Düşüşüyle Resmen Resesyonda

İhracat getirileri, Yeni Zelanda doları kuruyla kısmen dengelenmeye devam etse de Yeni Zelanda ihracatı için uluslararası fiyatların sağlam kaldığı belirtildi. Bu arada Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın nakit oranı ve ek teşvik açıklamalarına tepki veren para biriminde hareketlilik görüldü.

Dolar karşısında yüzde 0,9 artarak 0,6889 seviyesine çıkan Yeni Zelanda dolar, Mart 2019’dan beri görmediği bir seviyeye ulaştı. TSİ 10.00 itibarıyla 0,68933 seviyesinde duran NZD/USD paritesindeki yükseliş, son dönemdeki Biden zaferiyle de desteklendi.

İlgili Haber:  Ekonomiyi Desteklemeyi Hedefleyen Romanya MB Faiz Oranını %1,25’e İndirdi

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın