Yabancı Kurumlar Dövizlerdeki Düşüşün Ardından TL Pozisyonlarını Pozitif Güncelledi

Çarşamba günü önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı swap kararı, ardından öğleden sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olumlu mesajları yurt içi piyasalarına pozitif yansıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan büyüme seferberliği başlattıklarını söylerken yakın zamanda enflasyonu düşüreceklerini açıkladı.

Yine alınacak ciddi tedbirlerle birlikte ülkenin risk primini aşağı çekeceklerini ifade etti. Ekonominin tüm temel ayaklarını finans istikrarı çerçevesinde oluşturacaklarını dile getiren Erdoğan bu sözleriyle piyasada güven ortamını artırdı.

Söz konusu açıklamalarla birlikte dolar ve Euro sert geriledi, borsa tüm zamanların zirvesine ulaştı. Türk lirasının majör para birimleri karşısında değer kazanmasının ardından yabancı kurumlar TL pozisyonlarını pozitif yönde revize etti.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, ekonomi yönetiminde yapılan değişikliğin ve Erdoğan’ın açıklamasının yatırımcı güvenini artıracağını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevlerine getirilen yeni isimlerin piyasa dostu olduğunu belirten kurum, alınan bu kararların pozitif etkisinin görüleceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal’ın daha iyi iletişim ve politika yönlendirmesine vurgu yapmasını yapmasının cesaret verici olduğunu ekledi. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın da şeffaf, öngörülebilir ve hesap verilebilir bir politikayı savunmasının iyi gelişmeler olduğu aktarıldı.

Tüm bunlar doğrultusunda 19 Kasım toplantısından 500 baz puanlık faiz artışı bekledikleri açıklandı. Yapılan açıklamada TL’deki “ağırlığını azalt” poziyonunda karını realize ederek, “piyasa ağırlığı” pozisyonuna geçtikleri bildirildi.

Citigroup ve SocGen de, dün Türk lirasının dolar ve Euro karşısındaki değer kazancı karşısında tavsiyelerini güncelledi.

Erdoğan’ın şimdiye kadar hiç bu kadar şahin bir konuşma yapmadığını söyleyen Citi stratejisti Louis Costa; TL, Türk tahvilleri ve CDS’leri ile ilgili pozisyonunu pozitif yönde güncellediklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü konuşmasında ekonomi yönetiminin uluslararası yatırımcılarla yakın temas halinde olacağını söylemişti. Yapılan görüşmelerle iş ve yatırım ortamını daha cazip hale getirmeyi hedeflediklerini aktarmıştı.

İlgili Haber:  Fransa GSYİH’si 2020’de %10,3 Küçülürken 1 Milyon İş Kaybı Olacak

Bir diğer olumlu değerlendirme ise Societe Generale’den geldi. SocGen stratejisti Phoenix Kalen, Dolar/TL’de 6,92’ye kadar düşüş olmasını öngörüyor. Dolarda 8,31’i “zarar kes” olarak açıklayan kurum, Euro/TL için 8,13 hedef, 9,75 “zarar kes” olarak belirledi.

Analistler Biden Yönetiminde Doların Daha da Zayıflayabileceğini Söylüyor

Hazırlanan raporda TCMB’nin gelecek hafta yapacağı toplantıdan 400 baz puanlık faiz artışı bekledikleri bildirildi. Dün sert gerileyen döviz kurlarının Perşembe günü sabah saatlerindeki durumuna baktığımızda, tablonun bir miktar değiştiğini görüyor.

Saat 09:41’de dolar %1,06 artıda 7,87’den, Euro %0,91 artıda 9,27’den ve sterlin %0,87 artıda 10,39’dan işlem görüyor. Çarşamba günü Türk lirası önemli para birimleri karşısında en iyi performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın