Xiaomi’nin Android 11 Üzerine Kurduğu MIUI 12 Arayüzü Görücüye Çıktı

Akıllı telefonlar donanımsal anlamda olduğu kadar yazılımsal olarak da sürekli gelişmeye devam ediyor. Günümüzde en çok kullanılan mobil işletim sistemleri iOS ve Android her yıl yeni sürümleri ile milyonlarca kullanıcıya en yeni özellikleri sunmayı amaçlıyor. Android tarafında ise akıllı telefon üreticileri yeni sürümleri kendi kullanıcılarına özel bir şekilde modifiye ediyor. Bilindiği üzere Android işletim sistemi açık kaynak kod yapısına sahip. Google tarafından geliştirilen Android sürümleri, Huawei, Samsung, Xiaomi gibi üreticiler tarafından özelleştiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Google, Android 11 önizleme sürümünü geliştiricilerin beğenisine sunmuştu. Bu gelişme sonrası akıllı telefon devleri kendi arayüzlerini geliştirmeye başladı. Çinli teknoloji devi Xiaomi ise Android 11 tabanlı yeni arayüzü MIUI 12’yi resmi olarak tanıttı. Yeni arayüz ile beraber gelecek yeni özelliklerin açıklandığı tanıtımda, hangi modellerin güncellemeyi alacağı da açıklığa kavuşmuş oldu.

MIUI 12 Tanıtıldı

Xiaomi’nin düzenlediği tanıtımda mevcut arayüzün bugün itibarıyla 310 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu belirtildi. Yeni MIUI 12 arayüzü ile beraber gelecek yeniliklerin başında Dark Mode 2.0 dikkat çekiyor. Geliştirilmiş karanlık mod ile kullanıcıların karşısına çıkacak olan teknoloji devi, duvar kağıtlarını otomatik olarak karartma özelliğini sunacak. Buna göre ana ekrandaki resim günün saatlerine göre kendisini otomatik olarak ayarlayacak.

Ayrıca karanlık ve aydınlık temalar arasında geçiş yapılırken, metinlerin görüntülenme şekillerinde de değişiklikler yapılacağı belirtildi. Bir başka özellik ise Duyusal Görsel Tasarım adıyla geliyor. Kullanıcılar arayüzde Ayarlar sayfasında telefon kullanılan RAM miktarı ve kalan depolama alanı gibi pek çok durumu özel bir tasarım ile görme ayrıcalığına sahip olacak.

#Xiaomi #Mi10Youth #mi10youthedition #miui12 System animation, perfect horizontal and vertical screen rotation animation pic.twitter.com/3aHb7D2C1S

— Xiaomishka (@xiaomishka) April 27, 2020

İlgili Haber:  6,32 Zirvesinden Düşüşe Geçen Petkim Hisseleri %0,48 Ekside Fiyatlanıyor

MIUI 12 arayüzünde Süper Duvar Kağıtları adı altında uzay araştırma verileri, gezegenlerin yükseklik hassasiyetleri gibi verileri 3D olarak kullanıcılara sunulacak. Uygulamaların kaldırılması ya da açılması gibi sık kullanılan işlemler için farklı animasyonlara yer veriliyor. Şirketin görsel ve tasarımsal anlamda MIUI 12 üzerinde yoğunlaştığını söylemek mümkün.

Geliştirilmiş Gizlilik ve Yapay Zeka

Xiaomi ayrıca yeni arayüz ile yapay zeka ve gizlilik araçlarını da geliştirdiğini açıkladı. Yapay zeka temelli Xiao AI asistanı bir süredir beta sürecinde ve çağrı cevaplama özelliğine yönelik olarak geliştiriliyor. Xiaomi bu asistanın geçtiğimiz süre içerisinde 4 milyon çağrı cevapladığını açıkladı. MIUI 12 ile beraber AI arama özelliğinin de kullanıcılara sunulacağı açıklandı. Bu özellikten şu an için sadece Çin’deki Xiaomi kullanıcıları yararlanabiliyor.

Huawei ve Xiaomi’nin En Güçlü Telefonlarının Hızları Karşılaştırıldı

Teknoloji devi ayrıca MIUI 12 ile gizliliğe yönelik iyileştirmeler yaptığını açıkladı. Artık kullanıcılar uygulamalara bir defaya mahsuz ya da sadece kendileri kullanırken erişim izni verebiliyor. Fotoğraf paylaşımında da güvenliğe yönelik iyileştirmeler yapıldı. Artık kullanıcılar bir görüntüyü paylaşmadan önce cihaz detayları dosya bilgisinden kaldırılacak. Çinli teknoloji devi tanıtımda MIUI 12 arayüzünü alacak modellerini de açıkladı. Android 11 tabanlı MIUI 12 güncellemesini alacak Xiaomi modelleri şu şekilde:

Xiaomi Mi 10 Pro Xiaomi Mi 10 Xiaomi Mi 10 Youth Edition Xiaomi Mi 9 Pro Redmi K30 Pro Redmi K30 Redmi K20 Pro Redmi K20 Xiaomi Mi Mix 3 Xiaomi Mi 8 serisi Redmi Note 8 Pro Redmi Note 7, 7 Pro Xiaomi Mi Mix 2 Redmi 8, 8A Redmi 7, 7A Xiaomi Mi CC9, CC9 Pro, CC9e Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

İlgili Haber:  Telegram Gruplarında Kullanıcılar Sesli Sohbet Yapabilecek

Teknoloji

Yorum yapın