WhatsApp’ın Otomatik Kaybolan Mesajlar Özelliğinden Yeni Detaylar

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile beraber mesajlaşma uygulamaları büyük yer tutmaya başladı. Bu uygulamalar arasında en çok kullanılanların başında ise WhatsApp geliyor. Facebook bünyesinde bulunan WhatsApp’ın aktif kullanıcı sayısının 2 milyarın üzerinde olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg WhatsApp’ın günlük mesaj trafiğine dair yeni bilgileri açıklamıştı. Açıklamaya göre uygulama üzerinden gönderilen günlük mesaj gönderim adedi 100 milyarı geçmiş durumda. WhatsApp kullanıcıların ilgisini canlı tutmak ve yeni kitlelere ulaşmak adına sürekli yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor.

Şirket bu alanda Telegram, WeChat, Viber gibi mesajlaşma platformları ile rekabet ediyor. Bu uygulamalarda henüz WhatsApp’ta yer almayan pek çok özelliğe rastlamak mümkün. Mesajlaşma devi bir süredir Telegram’da yer alan otomatik kaybolan iletiler özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özelliğe dair yeni bilgiler ortaya çıktı.

Kaybolan Mesajlar Test Ediliyor

WhatsApp ekibi bir süredir gizliliğe yönelik kaybolan mesajlar özelliği üzerinde çalışıyor. Adından da anlaşılacağı üzere gönderilmiş olan mesajlar belirlenen süre içerisinde otomatik olarak silinecek. Çıkan ilk bilgilerde bu sürenin kullanıcılar tarafından belirleneceği görülüyordu. Ancak WhatsApp bu noktada değişikliğe gitti

Şirket test ettiği özelliğe dair destek sayfasında birtakım güncellemeler yaptı. WhatsApp’ın destek sayfasında kaybolan mesajlar özelliğine dair ayrıntılar maddeler halinde açıklandı. Belirlenen ayrıntılar şu şekilde:

Bir kullanıcı yedi günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolacak. Ancak WhatsApp açılana kadar mesajın ön izlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilecek. Bir kullanıcı süreli bir mesajı cevapladığında, alıntılanan metin yedi gün sonra bile sohbette kalmaya devam edebilir. Bir sohbette süreli mesajlar özelliğinin devre dışı olduğunu ve o sohbete herhangi bir mesajın iletilerek gönderildiğini farz edin, işte bu iletilen mesajlar oradan kaybolmayacak. Kullanıcılar mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluştururlarsa süreli mesaj yedeklemeye de dahil edilecek. Süreli mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğindeyse silinecek. Süreli mesajlar özelliği, sadece etkinleştirdikten sonraki mesajları etkileyecek. Etkinleştirilmeden önce gönderilen ve alınan mesajlar, bu özellikten etkilenmeyecek. WhatsApp’a Kaçırılan Grup Aramalarına Sonradan Katılma İmkanı Geliyor

İlgili Haber:  Altın Zayıf Hint Rupisi Nedeniyle İyi Getiri Sağlayabilir

Süreli mesajları, bireysel sohbetlerde her iki kullanıcı da etkinleştirebilecek ve devre dışı bırakabilecek. Grup sohbetlerinde süreli mesajları yalnızca yönetici etkinleştirebilecek ve devre dışı bırakabilecek. Burada dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta ise WhatsApp’ta gönderilen medya dosyalarının telefonların galeri bölümüne otomatik olarak kayıt ediliyor olması.

WhatsApp bu gibi durumlarda mesajların kaybolacağını ancak galeriden silinmeyeceğinin altını çiziyor. Otomatik kaybolan mesajlar özelliği önümüzdeki günlerde iOS, Android, Web ve Masaüstü sürümlerinde kullanılabilir olacak.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın