WhatsApp Bir Süredir Test Ettiği Alışveriş Özelliğini Dağıtmaya Başladı

Sosyal medya uygulamaları hayatımızın her alanında ihtiyaçları giderecek özelliklere kavuşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde Facebook ve Instagram’da işletmelerin müşterilere ulaşmasını sağlayacak alışveriş özellikleri geliştirilmişti.

Bir süredir şirketin anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinde de bu özelliğin test edildiği biliniyor. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp ekibinin işletmelere mesajlaşma yoluyla ürün satma imkanı tanıyacak bir özellik üzerinde çalıştığı gündeme gelmişti.

Son rakamlar WhatsApp’ın dünya genelinde 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Alışveriş özelliğinin burada sunulacak olması markalar için büyük bir müşteri kitlesi anlamına geliyor. Bir süredir test aşamasında olan alışveriş butonunun WhatsApp’ta kullanıcılara dağıtımının başladığı açıklandı.

WhatsApp’tan İşletmelere Yönelik Hizmet

Günümüzde internet tabanlı platformlar ürün satışı gerçekleştiren şirketler için büyük öneme sahip hale geldi. Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp işletmelerin uzun zamandır alışveriş özelliğine kavuşuyor. Uygulamaya yerleştirilecek buton ile işletmeler ürün kataloglarını kullanıcılara ulaştırma imkanına sahip olacak.

Bir işletme hesabının sohbet ekranına giriş yapıldığında arama yerine alışveriş butonu gösterilecek. Burada ürün kataloğundaki ürünler bir alışveriş uygulamasında olduğu gibi sepete atılabilecek. Aynı zamanda kullanıcılar herhangi bir ürünle ilgili soru ve görüşlerini doğrudan işletmeler ile paylaşabilecek.

WhatsApp Çok Fazla Yer Kaplayan Dosyaların Yönetimini Kolay Hale Getiriyor

WhatsApp’tan yeni alışveriş butonuna dair yapılan açıklamada, “İnsanların bir işletmenin kataloğunu keşfetmesini kolaylaştırmak için WhatsApp’ta yeni bir alışveriş düğmesi yayınlıyoruz, böylece hangi ürün veya hizmetleri sunduğunu bilirler. Önceden, insanların işletmenin bir kataloğu olup olmadığını görmek için işletmenin profiline tıklaması gerekiyordu. Artık bir kişi alışveriş düğmesini gördüğünde, işletmenin bir kataloğu olduğunu görebilir.” ifadelerine yer verildi.

WhatsApp Gelir Kaynağı Olacak

Bilindiği üzere Facebook geçmiş yıllardan bu yana WhatsApp üzerinden herhangi bir gelir elde etmiyordu. Daha önce uygulamada reklam gösterimi yapılması gündeme gelmiş ancak gelen tepkiler sonrası geri adım atılmıştı.

İlgili Haber:  Google Çalışanları Haklarını Savunmak için Sendika Kuruyor

WhasApp’a gelecek alışveriş butonu sayesinde Facebook mesajlaşma uygulaması üzerinden gelir elde etmeye başlayacaktır. Şirketin yakın zamanda WhatsApp Business hesabı için işletmelerden lisans ücreti almaya başlayacağı belirtiliyor. Özellikle küçük ölçekli işletmeler için WhatsApp’a gelecek alışveriş özelliğinin büyük yarar sağlayacağı tahmin ediliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın