UBS: ABD’deki Covid Vakaları 6 Ayda Sıfıra Yakın Olabilir

Hafta başında Pfizer ve BioNTech, üzerinde çalıştıkları aşının Covid-19 hastalığını önlemede %90’dan fazla etkili olduğunu duyurdular. Bu duyuru, salgının bir an önce sona ereceği ve küresel olarak borsaların yükseleceği yönündeki iyimserliği tetikledi.

Aşı gelişmelerinin ardından UBS, ABD için GSYİH tahminlerini yükseltti ve ekonominin görünümü konusunda iyimserliğini açıkladı. Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

UBS, başlangıçta ABD’deki koronavirüs vaka sayısının 2021’in sonunda sıfıra yaklaşacağını tahmin etmişti. Ancak aşı haberleri bankanın bu tahminini altı aya kadar ilerletmesine neden oldu. UBS Baş ABD Ekonomisti Seth Carpenter bu konuda CNBC’den Joumanna Bercetche’ye bir demeç verdi.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Mart’tan Bu Yana En Düşük Seviyede

Carpenter, “Amerika Birleşik Devletleri’nde rapor edilen Covid vakalarının gelecek yılın ikinci çeyreğinde sıfıra yakın düştüğü bir durumla karşılaşabiliriz. Bu altı aylık fark, iki çeyreklik fark çok önemli, gelecek yıl GSYİH’te yüzde %1 ila %1,25 puanlık fazladan artış anlamına geliyor,” ifadelerini kullandı.

Aşı haberlerinin çok cesaret verici olduğunu söyleyen Carpenter, etkinlik oranının analistlerin beklediğinden çok daha yüksek olduğunu da belirtti.

ABD’de salgının başladığı günden beri toplam 11 milyona yakın vaka ortaya çıktı ve 250 bine yakın ölüm gerçekleşti. Kaynak: Worldometer

Ülkede son açıklanan verilere göre; 12 Kasım’da günlük 161 bin 541 vaka ile yeni bir rekor kırıldı. Grafiğe bakıldığı zaman Temmuz ve Ağustos döneminin ilk dalganın en yüksek vaka oranları görülen dönemler olduğu görülüyor. İkinci dalganın ise en yüksek vakaları bugünlerde ortaya çıkıyor.

Dünya geneline baktığımızda ise 53 milyon 258 bin 156 toplam vaka sayısına ulaşıldığı görülüyor. Toplam ölüm sayısı 1,3 milyonu geçerken, iyileşenlerin sayısı 37,3 milyonu aştı. Dünya genelinde günlük yeni vaka sayısı ise Worldometer verilerine göre 650 bine yakın seyrediyor.

İlgili Haber:  Gamestop CEO’sunun İstifası Hisselere Güçlü Yükseliş Getirdi

Rekor düzeydeki vaka sayıları nedeniyle ABD ekonomisinin bir kez daha kapanıp kapanmayacağına dair spekülasyonlar artmaya başladı. Başkan seçilen Joe Biden’ın bir danışmanı, işleri dört ila altı hafta süreyle kapatmanın enfeksiyon sayısını azaltmaya ve bir aşı onaylanıp dağıtılıncaya kadar ekonomiyi rayına oturtmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Chicago’da vakalar artış gösterirken, Belediye Başkanı Lori Lightfoot dün şehir sakinlerine Şükran Günü planlarını iptal etmelerini ve evlerinde kalmalarını istedi. Kaynak: Worldometer

Chicago’daki koronavirüs vakalarını da kapsayan Illinois eyaletinde 536 bin 542 adet hasta ile ABD’de 5. sırada yer alıyor. Eyalette şimdiye kadar 11 bine yakın ölüm gerçekleşti. 12 Kasım verilerine göre günlük 12 bin 702 yeni vaka ortaya çıktı.

ABD Ekonomisinin Ayakta Durması için Çok Büyük Destek Paketine İhtiyacı Var

Carpenter’ın yorumları, Beyaz Saray Koronavirüs Danışmanı Dr. Anthony Fauci gibi uzmanların tasvir ettiği uyarıdan farklı. Fauci, Perşembe günü bir aşının hastalığı ortadan kaldırmaya yetmeyebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Fauci, “Bunu ortadan kaldıracağımızdan şüpheliyim. Bunun kronik olarak kontrolü sürdürmemiz gerekebilecek bir şey olduğunu planlamamız gerektiğini düşünüyorum. Endemik hale gelen, sadece dikkatli olmamız gereken bir şey olabilir,” ifadelerini kullanmıştı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın