Twitter, Trump’ın Seçim Sonrası Açıklamalarını ‘Yanıltıcı Bilgi’ Olarak Gösteriyor

Uzun zamandır beklenen ABD Başkanlık Seçimleri dün itibarıyla sonuçlandı ve ülke genelinde verilen oylar sayılmaya devam ediyor. Mevcut Başkan Donald Trump ile Demokrat Parti adayı Joe Biden’ın kozlarını paylaştığı seçimde sonuçlar oldukça birbirine yakın görünüyor. Tansiyonu son derece yüksek olan seçimlerle ilgili taraflardan karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Geride kalan saatlerde Donald Trump sosyal medya hesaplarından bir takım açıklamalarda bulundu. Facebook ve Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Trump seçimlere hile karıştığını iddia ederek, “Seçimlerde öndeyiz, ama onlar oylarımızı çalmaya çalışıyorlar. Bunu yapmalarına asla izin vermeyeceğiz. Yoklamalar kapandıktan sonra oy verilemez!” açıklamasında bulundu. Mikro blog sitesi Twitter ise bu paylaşımı ‘yanıltıcı bilgi’ olarak işaretledi.

Twitter ile Trump Yine Karşı Karşıya

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Donald Trump ile sosyal medya devi Twitter çeşitli sebepler ile pek çok kez karşı karşıya gelmişti. ABD’de son günlerde tansiyon oldukça yüksek ve başkan adaylarından karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Trump son açıklaması da dünya gündeminde geniş yer buldu.

Twitter ise bu paylaşımdan yaklaşık 10 dakika sonrasında Trump’ın paylaşımının üzerine bir uyarı etiketi ekledi. İlgili etikette, “Bu Tweette paylaşılan içeriklerin bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir.” ifadeleri yer alıyor.

Twitter daha önce de Trump’ın George Floyd olayı ve koronavirüs konulu pek çok paylaşımı için benzer uyarı etiketleri koymuştu. Başkan Trump ise Twitter’ın bu hamlelerine sert tepki göstererek mikro blog sitesinin kapatılabileceğine yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Twitter ABD Seçim Sonuçlarına Dair Yanlış Bilginin Yayılmasını İstemiyor

Mikro blog devinin Ekim ayında sivil bütünlük politikasında “Twitter’ın hizmetlerini seçimleri veya diğer yurttaşlık süreçlerini manipüle etmek veya bunlara müdahale etmek amacıyla kullanamazsınız.” ifadeleri yer alıyor. İlgili politikanın tamamına bu adresten göz atabilirsiniz.

İlgili Haber:  Avrupa Piyasaları Alman Tüketici Morali Etkisiyle Negatif Açılış Yaptı

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın