Twitter Güvenlik Önlemi Kapsamında SMS Hizmetini Tamamen Durdurdu

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biri olan Twitter, milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. İnsanların birbirleri ile olan etkileşiminde büyük rol oynayan sosyal medya devi, yeni özellikler geliştirerek kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde retweet deneyimini iyileştirecek yeni bir özellik üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Yenilikler sunulurken bir yandan ise platformun güvenliğine yönelik önlemler alınıyor.

Geride kalan dönemde Twitter’da bazı veri ihlalleri yaşanmıştı. Sosyal medya devi bir süre önce yapılan açıklama ile COVID-19 ve 5G bağlantılı komplo teorisi içeren paylaşımların kaldırılması ile gündeme geldi.  Hatırlanacağı üzere Twitter CEO’su Jack Dorsey’in resmi hesabı geçtiğimiz aylarda hackerların eline geçmişti.

Hesaba yapılan saldırı, Twitter’da uzun zamandır kullanılan SMS hizmetinde bulunan bir açık sayesinde gerçekleştirilmişti. Bu gelişme sonrası Twitter almış olduğu karar ise SMS özelliğini kapatmıştı. O dönemden bu yana kullanıcılar SMS yoluyla Tweet atamıyor. Ancak bildirim alabiliyordu. Şirket artık SMS ile bildirim alma özelliğini de kapatma kararı aldı.

Twitter’dan SMS Kararı

Sosyal medya devinin almış olduğu bu karar aslında kullanıcıların büyük bölümünü etkilemeyecek. Masaüstü ve akıllı telefonlar aracılığı ile uygulamayı kullanan kişiler için SMS hizmetinin fazla bir yer kaplamadığını söyleyebiliriz. Ancak bazı kullanıcılar halen SMS ile bildirim alma özelliğini kullanıyordu. DansDealers adı bir site kullanıcılarını SMS ile haberdar ettiğini açıkladı ve alınan karara tepki gösterdi.

If you were using Twitter via SMS, you can log in at https://t.co/fuPJa3nVky or download our mobile app to enjoy the full Twitter experience. To set up notifications ⤵️

🖥️ Web and browser: https://t.co/jya0PvArPZ

📱 Mobile push: https://t.co/d5fUuF1ANU

— Twitter Support (@TwitterSupport) April 27, 2020

İlgili Haber:  Bakan Nebati'yi küplere bindiren "kara para" iddiası: Terör örgütlerinin basın bültenini andırıyor

Şirket yaptığı açıklama ile SMS ile bildirim alma özelliğini birkaç ülke dışında tamamen kapattığını duyurdu. Sosyal medya devinden bir sözcü ise konuyla ilgili açıklamasında, “Twitter, kimlik doğrulama kodları gibi hesapların güvenliğini sağlamak için önemli SMS mesajlarını göndermeye devam edecek.” ifadelerine yer verdi. Yetkiliye göre son güncelleme ile kullanıcıların hesap güvenlik seviyesi artmış olacak.

Twitter CEO’su Dorsey, Corona Virüsü için Kesenin Ağzını Açtı

Mesaj ile tweet bildirimi özelliğinin hesap güvenliği ile ne gibi bir alakası olduğu şu an için bilinmiyor. SMS ile tweet okuma özelliği, uygulamanın trafiğinin azalmasına ve reklam gösterilmemesine neden oluyor. Bu anlamda şirketin gelir anlamında bir zarar ettiğini söylemek mümkün. Twitter yetkilisinin açıklamasından da anlaşılacağı üzere artık SMS hizmeti sadece ‘doğrulama kodu gönderme’ gibi yöntemlerle sınırlı olacak.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın