Twitter, COVID-19 ve 5G Bağlantılı Komplo Teorilerini Destekleyen Paylaşımları Kaldırıyor

Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle sosyal medya uygulamaları üzerinde sayısız paylaşım yapılıyor. Büyük bir bilgi akışının olduğu şu günlerde Facebook, Twitter, Instagram ve WhatsApp başta olmak üzere milyonlarca insan birbirleri ile etkileşim halinde bulunuyor. Bununla beraber sosyal medya üzerinden asılsız ve sahte bilgi yayılımı gerçekleşiyor. Uzmanlar insanların doğru bilgi için resmi kaynaklar tarafından doğrulanmış paylaşımları kabul etmelerini öneriyor.

Bilindiği bu süreçte Corona virüsü ile 5G teknolojisini birbirine bağlayan çeşitli komplo teorileri hızla yayıldı. Sosyal medya uygulamaları üzerinden insanlar 5G’nin Corona virüsünü daha hızlı yayılmasına eden olduğuna dair paylaşımlara inanıyor. Hatta pek çok ülkede insanlar sokağa çıktı ve 5G tesislerine yönelik vandalizm içeren saldırılarda bulundu.

Uzmanlar Corona virüsü ile 5G arasında herhangi bir bağlantı olmadığının altını çiziyor ve insanlara bu paylaşımlara inanmamalarını öneriyor. Son olarak mikro blog sitesi Twitter, bu konuyla ilgili paylaşımlara dair harekete geçti.

Twitter’dan COVID-19 Önlemi

Sosyal medya uygulamaları arasında kullanıcı etkileşiminin en yüksek olduğu platformlarından birisi Twitter olmakta. Şirket bugüne kadar zararlı içerik olarak adlandırılan paylaşımları kaldırdığını belirtiyor. Alınan son karar ile 5G ile Corona virüsünün bağlantılı olduğunu iddia eden paylaşımlar da artık kaldırılacak. Sosyal medya devinden yapılan açıklamada toplum huzurunu bozacak içeriklere izin verilmeyeceği vurgulandı. Geçtiğimiz günlerde baz istasyonlarına yönelik yapılan saldırı çağrılarının büyük bölümü Twitter’dan gerçekleşti.

We have broadened our guidance on unverified claims that incite people to engage in harmful activity, could lead to the destruction or damage of critical 5G infrastructure, or could lead to widespread panic, social unrest, or large-scale disorder.

— Twitter Safety (@TwitterSafety) April 22, 2020

İlgili Haber:  Reddit, Irkçılık ve Nefret İçeren Söylemleri Kaldırmaya Başlıyor

Yapılan açıklamada, “İnsanları zararlı faaliyetlerde bulunmaya teşvik eden, kritik 5G altyapısının tahrip edilmesine veya hasar görmesine veya yaygın panik, sosyal huzursuzluk veya büyük ölçekli düzensizliğe yol açabileceği doğrulanmamış iddialar hakkındaki rehberliğimizi genişlettik.” ifadelerine yer verildi. Şirket bu gibi olayların tekrarlanmasını önlemek adına teyit edilmemiş ya da doğrulanmamış bilgilerin yer almasına izin vermeyecek.

Bu paylaşımlar sadece 5G ile alakalı değil. Önümüzde süreçte yeni salgınlar ve gıda kıtlığı yaşanacağına dair pek çok komplo temelli paylaşım aynı şekilde Twitter tarafından kaldırılıyor. Geçtiğimiz günlerde benzer bir karar Google ve YouTube tarafından alınmıştı. Video paylaşım devi COVID-19 ile 5G bağlantısı olduğunu iddia eden videoları kaldıracağını açıklamıştı.

COVID-19’un 5G ile Yayıldığına Dair Asılsız Söylentiler Yayılmaya Devam Ediyor

Aynı şekilde bir diğer sosyal medya devi Facebook, bu gibi paylaşımlara karşı önlem alacağını açıklamıştı. Keza Instagram’da ise Coronavirus ile alakalı filtrelerin artık platformda yer almayacağı duyurulmuştu. Uzmanlar Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere resmi sağlık kuruluşları tarafından yapılan açıklamaların takip edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın