Twitter ABD Seçimlerine Yönelik Çalışmaları Hakkında Bilgilendirme Yaptı

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde ABD’de tüm dünyanın da takip ettiği başkanlık seçimleri yapıldı. Mevcut başkan Donald Trump ile demokratların adayı Joe Biden seçimlerde karşı karşıya geldi. Yapılan sayım sonrası Joe Biden, ABD’nin 46. başkanı olacak. Henüz sonuçlar kesinleşmedi ve Donald Trump bu sonuçları yüksek mahkemeye taşıyacağını açıklamıştı.

Başkan adaylarının seçim propagandasında sosyal medya platformları büyük yer tuttu. Bu propagandaların merkezi ise mikro blog devi Twitter oldu. Seçimlerde 50 yılın en yüksek seçmen katılımı gerçekleşti. Dolayısıyla Twitter’da çok geniş bir etkileşime ulaşıldı.

Sosyal medya devi uzun zamandır platformunda yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek adına bir dizi önlem aldığı biliniyor. Doğrulanmamış paylaşımlara uyarı etiketleri yerleştiren şirket, siyasi reklamları da yasaklama kararı almıştı. Seçimler 10 gün önce yapıldı ve Twitter’dan yeni bir bilgilendirme açıklaması yapıldı.

Twitter’dan Seçim Açıklaması

Twitter’dan yapılan açıklamada 27 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında 300 binden fazla paylaşımın yanlış bilgi barındırdığı gerekçesiyle etiketlendiği belirtildi. Bu sayının seçimle alakalı atılan tüm tweetlerin sadece yüzde 0.2’sine denk geliyor. Bu paylaşımlardan 456 tanesine ise daha sert yaptırımlar uygulandı. Etiketlenen paylaşımları görüntüleyenlerin yüzde 74’ü işlem yapıldıktan sonra paylaşımlara ulaştı.

Uyarı etiketleri sonrası bu paylaşımların alıntılanmasında yüzde 29 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. Sosyal medya devi almış olduğu bu önlemler sayesinde seçim sürecinde yanlış bilginin yayılmasında önemli bir başarı elde edildiğinin altını çiziyor.

Twitter’ın Trump’a Sağladığı Ayrıcalıklar Biden’a Geçiyor

Bundan sonraki dönemde yapılacaklarla ilgili açıklamada, “Tetikte kalıyoruz ve Twitter’daki seçim paylaşımlarının bütünlüğünü korumak için çalışmaya devam edeceğiz. Dünya çapında pek çok seçim için yaptığımız gibi, 2021’in başlarında 2020 ABD Seçimi etrafındaki tüm çalışmalarımızın daha uzun bir biçimde geriye dönük bir biçimini oluşturacağız. Teşvik edici veya teşvik edebilecek özellikleri araştırmaya, sorgulamaya ve değiştirmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Haber:  Apple’ın Beklenen Telefonu iPhone 12 Pro Max Canlı Olarak Gösterildi

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın