Twitter ABD Seçim Sonuçlarına Dair Yanlış Bilginin Yayılmasını İstemiyor

Dünyanın dört bir yanında gerçekleşen olayların nabzının sosyal medya platformlarında tutulduğunu söyleyebiliriz. Bu mecralar arasında mikro blog sitesi Twitter’ın da öne çıktığı biliniyor. Her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan sosyal mecrada hemen her konuya dair sayısız paylaşım yapılıyor. Bilindiği üzere son günlerde ABD Başkanlık Seçimleri dünyanın en çok konuşulan konularından biri konumunda.

Cumhuriyetçilerin adayı ve mevcut Başkan Donald Trump ile Demokrat Parti adayı Joe Biden seçimlerde karşı karşıya geliyor. ABD’de milyonlarca seçmen günlerdir oy veriyor ve önümüzdeki saatlerde seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanması bekleniyor. Bu noktada sosyal medya üzerinden asılsız bilginin yayılması istenmiyor.

Twitter bir süredir seçimlere yönelik aldığı pek çok önlem ile gündeme gelmişti. Siyasi reklam yayınlamama kararı alan sosyal medya devi seçimlerle ilgili dezenformasyona neden olacak paylaşımları da kaldırmış ya da uyarı etiketleri eklemişti. Mikro blog sitesi seçim sonuçlarıyla ilgili de alacağı önlemleri duyurdu.

Twitter’dan Manipülasyona Geçit Yok

ABD’de başkanlık seçimlerinin sonuçlarına dair çok sayıda paylaşımın Twitter’da yer alacağı biliniyor. Bu noktada mikro blog sitesi erken zafer ilan eden paylaşımlara karşı alacağı önlemleri duyurdu. İlgili paylaşımlara uyarı etiketi ekleneceği belirtildi. Bu etiketler henüz seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanmadığını kullanıcılara bildirmekle görevli olacak.

Bunun yanı sıra seçim sonuçlarıyla ilgili resmi bilgiyi hangi kurumların değerlendirdiğine de yer verilecek. Yapılan açıklamada, “Seçim gecesinden itibaren seçim sonuçlarıyla ilgili iddialarda bulunan paylaşımlara etiket uygulayacağız.” ifadeleri kullanıldı.

Facebook ve Twitter CEO’ları ABD Seçimleri Sonrası İfade Verecek

Şirket resmi hesap ve kampanya hesaplarından yapılan paylaşımların yanı sıra 100 binden fazla takipçisi olan hesapların tweeterini ve vira hale gelmiş paylaşımları etiketleyeceğini belirtiyor. Bu etiketlerden birisinde ‘resmi kaynaklar farklı bir sonuç bildiriyor’ ifadesi yer alacak. Bir diğer açıklamada ise ‘bu paylaşım yapıldığında resmi kaynaklar henüz sonuç bildirmemişti’ ifadesi bulunacak.

İlgili Haber:  Yassı Çelik Fiyatlarındaki Yükseliş Ocak Enflasyonunda Artış Yaratacak

Uyarılar Yemin Törenine Kadar Sürecek

Sosyal medya devi bu etiketleri zaman akışında ve bu paylaşım retweet edildiğinde gösterilecek. Seçim gecesi itibarıyla gösterilecek bu etiketlerin başkan seçilecek kişinin yemin törenine kadar görünür olacağı belirtiliyor. Diğer yandan ABD Kongresi seçimleri de yapılıyor ve başkanlık seçiminin yanı sıra kongre seçimleriyle ilgili paylaşımlarda da bu uyarı etiketlerinin kullanılacağı açıklandı.

Mikro blog sitesi belli başlı medya kuruluşlarından gelen seçim sonuçlarının güvenilir olduğunun altını çizecek. Bu kurumlar ABC News, Associated Press, CBS News, CNN, Decision Desk HQ, Fox News ve NBC News olarak açıklandı.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın