TikTok İrlanda’daki Güvenlik Merkezine 200 Çalışan Daha Alacağını Açıkladı

Çin merkezi Bytedance’ın 2016 yılında geliştirmiş olduğu TikTok her geçe gün milyonlarca yeni kişiye ulaşmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar TikTok’un en fazla indirilen uygulamalar arasında ilk sırada olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Ekim ayı için hazırlanan rapor TikTok ve WhatsApp’ın en çok indirilen uygulamalar olduğunu gösterdi. Platform diğer yandan ABD hükümetinin casusluk iddiaları ile gündeme gelmişti.

Sosyal medya devi kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile gizlice paylaşmakla suçlanıyor. Öyle ki ABD’de uygulamanın yasaklanması ile geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti. TikTok’un geliştiricisi Bytedance ise bu yılın ilk aylarında İrlanda’nın başkenti Dublin’de yeni bir güvenlik merkezi açmıştı. Bu merkezde platformda yer alan içerikler denetleniyor. Bu merkeze önümüzdeki üç ay içerisinde 200 kişinin daha alınacağı açıklandı.

TikTok’tan Güvenlik Merkezine Yatırım

Bytedance önümüzdeki üç ay içerisinde Dublin’de bulunan güvenlik merkezine 200 kişiyi daha işe alacağını duyurdu. Halihazırda burada 900 kişi çalışıyor ve 2021’in Ocak ayında buradaki çalışan sayısının 1100’e çıkarılması planlanıyor. TikTok’un güvenlik biriminin başında olan Cormac Keenan, güvenlik merkezini 20 kişi ile açıklarını ve halihazırda yerleşik 600 kişinin bulunduğunu söyledi.

Bu kişilerin önemli bir bölümünün ise daha önce Facebook’ta moderatörlük yaptıkları belirtiliyor. Bytedance 2022 yılına kadar İrlanda’da 420 miyon euroluk yeni bir veri merkezi kurmayı taahhüt ediyor. TikTok’un Avrupa’daki kullanıcılarının verilerinin bu merkezde saklanacağı belirtiliyor.

TikTok, Sony ile Yaptığı Anlaşma ile Müzik Kütüphanesini Genişletiyor

Keenan açıklamasında “Bugün, Avrupa’da her ay 100 milyondan fazla insan TikTok’ta aktif ve bu topluluk büyümeye devam ederken, TikTok’u güvenli bir alan olarak tutmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı. İrlanda’da vergilerin son derece düşük olması nedeniyle Apple, Facebook gibi şirketler Avrupa’daki merkezlerini burada konumlandırıyor.

İlgili Haber:  Özel Sektörün Yurt Dışı Kısa Vadeli Kredi Borcu 9,1 Milyar Dolara Geriledi

İrlanda Yatırımlardan Memnun

İrlandalı yetkililer teknoloji şirketlerinin ülkelerine yatırım yapmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtiyor.

İrlanda İşletme, Ticaret ve İstihdam Bakanı Leo Varadkar, “TikTok’un buradaki faaliyetlerini genişletmeyi seçmesinden ve bugüne kadar 900 kişiye iş çalışma yaratmasından ve Ocak ayı sonuna kadar 200 kişi sözü daha vermesinden çok memnunum. Bu, İrlanda’nın teknoloji şirketleri için tercih edilen bir yer olduğunun bir başka kanıtıdır.” açıklamasında bulundu

Sosyal medya devinin dünya genelindeki en büyük ofisi California’da bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un ülkedeki operasyonlarının 12 Kasım’a kadar satılmasını şart koşan düzenleme yapmıştı. Geçtiğimiz günlerde ülkede başkanlık seçimleri yapıldı ve Joe Biden yeni ABD başkanı oldu. Bu durum sonrası TikTok’un ABD’deki geleceğinin nasıl şekilleneceği merak ediliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın