TikTok için ABD’de Alınan Yasaklama Kararı Şu An için Uygulanmadı

Son yılların hızlı yükselişi ile dikkat çeken sosyal medya uygulamalarının başında TikTok geliyor. Çinli Bytedance’ın geliştirdiği eğlenceli paylaşım uygulaması kısa sürede milyonlarca kullanıcının beğenisini kazandı. Yapılan araştırmalar da TikTok’un en çok indirilen sosyal mecra olduğunu ortaya koyuyor. Diğer yandan uygulama ABD baskısı ile son dönemde adından söz ettirmeye başladı. Çin ile ABD arasında yaşanan gerilimin de etkisiyle TikTok’un casusluk faaliyetlerinde bulunduğu iddia edildi.

Başkan Trump, TikTok’un ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması için gerekli kararnameyi imzalamıştı. Bu süreçten sonra TikTok için 12 Kasım tarihine kadar süre verilmişti. Aksi takdirde uygulamanın ülkede erişime kapatılması söz konusu olacaktı. Geçtiğimiz gün itibarıyla sosyal medya platformu için tanınan sürenin sonuna gelindi. Ancak uygulama beklendiğinin aksine erişime kapatılmadı.

TikTok Şimdilik Kapatılmadı

Başkan Trump’ın kararnameyi imzalamasının ardından TikTok için bazı dev şirketler görüşmelerde bulunmuştu. Microsoft, Twitter, Oracle ve Walmart gibi şirketler TikTok’un ABD’deki faaliyetlerini üstlenmek için talip olmuştu. Ancak yapılan tüm bu görüşmelerden somut bir sonuç çıkmamış ve sosyal mecranın yasaklanacağı tahmin ediliyordu. TikTok’un ABD’de 100 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor.

Gelen habere göre Amerikan Ticaret Departmanı, Eylül ayından bu yana Philadelphia’da sürdürülen ve uygulamanın Amerika’da çalışması gerekliliğini ifade eden mahkeme kararını gerekçe gösterdi ve TikTok için erişim engeli kararını bir süre daha erteledi. Bu da ülkedeki kullanıcıların bir süre daha uygulamaya erişebileceği anlamına geliyor. Bytedance’ın yasağın engellenmesi için açmış olduğu hala devam ediyor.

TikTok, Sony ile Yaptığı Anlaşma ile Müzik Kütüphanesini Genişletiyor

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanlık Seçimleri düzenlendi ve yapılan sayım sonucunda Joe Biden başkan seçildi. Ocak ayında Beyaz Saray’da koltuk değişimi gerçekleşecek. Biden’ın başkanlık koltuğuna oturması ile beraber TikTok’un geleceğinin nasıl şekilleneceği ise merak ediliyor.

İlgili Haber:  Depremzedelere yardım göndermek isteyenler dikkat! AFAD bağış hesaplarını paylaştı

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın