Ticaret Açığındaki Daralma Filipin Pezosu için İyi Ama GSYİH için Değil

Nisan-Haziran dönemindeki GSYİH düşüşüyle resesyona giren Filipinler ekonomisinin yılın geri kalanında pozitif bölgeye dönemeyeceği düşünülüyor. ING Ekonomisti Nicholas Mapa’nın Ekim ayında ülkenin ithalat ve ihracat rakamlarına atıfta bulunarak yayımladığı notuna göre durum bu.

Mapa bugünkü notunda da Güneydoğu Asya ülkesinin Eylül ayı ticaret rakamları üzerine görüş bildirdi.

Filipin İstatistik Kurumu (PSA) tarafından yapılan açıklamaya göre Filipinler’e yapılan ithalat, devam eden COVID-19 krizi nedeniyle iç talebin zayıflamasıyla birlikte bir ay önce aşağı yönlü revize edilen yüzde 21,3 düşüşün ardından, Eylül 2020’de yıllık bazda yüzde 16,5 düşüşle 7,92 milyar ABD dolarına geriledi.

Çin, Japonya, Hong Kong, Güney Kore, ABD, Endonezya, Singapur, Tayland, ASEAN ülkeleri ve AB’den satın alımlar düşerken Hindistan’dan yapılan ithalat artış kaydetti. Kaynak: PSA

İhracat ise Ağustos ayında aşağı yönlü revize edilen yüzde 12,8’lik düşüşün ardından bir önceki yıla göre Eylül ayında yüzde 2,2 artarak 6,22 milyar dolara yükseldi. Bu, daha fazla ülke COVID-19 kilitlemelerini gevşetirken, Şubat ayından bu yana ihracatta kaydedilen ilk artış oldu.

Söz konusu veriler üzerine görüş bildiren ING’den Mapa, Eylül ayı ticaret verilerinin ihracatta sürpriz bir artış göstererek, temel elektronik ürünlerin %0,8 artması ve hindistan cevizi yağı ihracatının %32,2 ile keskin bir şekilde artmasıyla %2,2 artış kaydettiğini belirtti.

Çin’e ihracatın, Çin ekonomisi açılırken, %43,3’lük etkileyici bir artışla sevkiyatlarda genişleme olmasına yardım ettiğini vurguladı.

Fakat ithalattaki düşüş eğiliminin %16,5 gerilemeyle sürdüğü ve neredeyse tüm alt sektörlerin düşüş kaydettiği belirtildi. Kaynak: PSA

En hızlı düşüşler akaryakıt (%51,4), sermaye malları (%17,0) ve tüketim mallarında (%13,8) olurken ekonomik faaliyette geniş tabanlı bir gerilemeye işaret etti. İthalattaki serbest düşüş, ihracattaki sürpriz artışla birlikte 1,7 milyar ABD doları tutarında daha dar bir ticaret açığı verdi, bu da 2019’da aynı ayda kaydedilen açığın yaklaşık yarısı oldu.

İlgili Haber:  IMF Başkanı: Küresel Resesyon Beklenenden Daha Kötü Olacak

ING ekonomisti; ticaret açığı daralmasının Filipin pesosu için pozitif olsa da GSYİH için olmadığını belirterek şöyle konuştu:

Filipinler MB Cesaret Verici Toparlanma İşaretleri Ortasında Faiz Değiştirmedi

“Ticaret açığındaki keskin daralma, cari hesabın fazlaya geri dönmesine yardımcı oldu ve bu, yakın vadede Filipin pesosu için olumlu olmaya devam ediyor. Ancak hammadde ve sermaye malları ithalatında devam eden gerileme, üretken kapasite ve potansiyel çıktıda devam eden bir bozulmaya işaret ediyor ve bu da ekonomik iyileşme için umut verici değil. Pesosun yıl sonuna kadar desteklenmeye devam etmesini ve net ihracattaki değişimin, hafta sonunda 3. çeyrek GSYİH sürümü için tek parlak nokta olmasını bekliyoruz.”

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın