Tesla Hayatın Normalleşmeye Başlamasıyla Çin’de Üretimini Artırıyor

Dünya genelinde 247 bin insan hayatını kaybetmesine sebep olan Covid-19 salgınının çıkış noktası olan Çin’de hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Çin aldığı sıkı tedbirler ve karantina uygulaması sayesinde salgını kısa bir süre içinde kontrol altına aldı.

Pandeminin sıfır noktası olan Wuhan kentinde 76 günlük karantina uygulamasının ardından geçtiğimiz günlerde kısıtlamalar kaldırıldı. Ancak asemptomatik vakaların olması ve ikinci dalga endişesiyle tedbirlerin artırıldığı Çin’de iki yeni vakanın olduğu bildirildi. Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) vakaların yurt dışı kaynaklı olduğunu açıkladı.

Ülkede salgının başlamasıyla birlikte birçok şirket faaliyetlerine ara vermişti. Dünyanın en büyük tedarik merkezi olan Çin’de üretimin durması küresel tedarik için de bir risk olduğu anlamına geliyor.

Korona Ölümlerinin Arttığı ABD, 2020 Sonunda Bulunacak Aşıdan Umutlu

Salgının bitmesi ve ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte dünya devi isimler de işlerine kaldıkları yerden devam etmeye başladı. Amerikan merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Çin’deki üretim kapasitesini artıracağını açıkladı.

Tesla, Çin’deki üretimini haftada 4 bin adede çıkarıyor. Kaynak: Statista

Tesla Gigafactory fabrikasında, 2019 sonu itibarıyla günde 280 araç üretiyordu. Yapılan açıklamada üretim kapasitesinin artırılacağı ve bu yılın ortasına doğru haftada 4 bine çıkarılması planlanıyor.

Şirketin ürün yelpazesinde geçen yılın sonunda sadece Model 3‘ün Standard Range Plus versiyonu bulunuyordu. Ancak elektrikli otomobil üreticisi yılın ikinci çeyreğinde Shanghai yapımı Model Y SUV’ların üretimine de başlayacağını duyurdu.

Elon Musk, ABD’deki Koronavirüs Tedbirlerine Tepkili

Şirketle ilgili bir diğer haber ise elektrik satışına başlaması yönünde. Her ne kadar sadece otomobil üretimi ile gündeme gelse de dünyanın en büyük ihtiyaçlarından biri olan elektrik üretiminde de yer alıyor.

Tesla’nın elektrik satışına başlayacağı ve ilk etapta İngiltere’ye verileceği öğrenildi. Yapılan açıklamada satışların önce Güney Avustralya’da başlamasının planlandığı fakat şartlar nedeniyle ilk ülkenin İngiltere olarak değiştirildiği bildirildi.

İlgili Haber:  İngiltere, Barış Dönemindeki En Büyük Borçlanma Seviyesini Açıkladı

Tesla hisseleri Elon Musk’ın söylemleri sonrası başlattığı düşüşünü sürdürüyor. Kaynak: Yahoo Finance

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle yapılan kısıtlamaları faşistlik olarak yorumlamıştı. Musk, Mart ayının ikinci yarısında işletmelerin kapatılması kararına her fırsatta karşı gelerek, ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini söylemişti.

Hemen ardından Tesla hisseleriyle ilgili attığı tweet ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Musk’ın paylaşımı sonrasında düşüşe geçen TSLA hisseleri %10,30 ekside, 701,32 dolar seviyesinden kapandı. Nasdaq Borsası’nda işlem gören şirket hisselerinin açılışta da kayıp vermesi bekleniyor.

Çin-Koronavirüs-Borç Cephesinde Endişe Verici Gelişmeler Yaşanıyor

Çünkü ABD ile Çin arasında virüs konusunda oluşan gerilim, Başkan Trump’ın Çin’e yönelik eleştirileri tüm piyasalarda negatif etki oluşturdu.

Tesla hisseleri 2020’nin başından bu yana pozitif performans gösteriyordu, ta ki pandemi başlayana kadar. Covid-19 pandemisinin etkisiyle hisse başı fiyatı 361 dolara kadar indi. Son 1 yıl içinde %175 oranında artış gösteren hisseler, Musk’ın paylaşımı sonrasında %20 düşüş göstermişti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

EkonomiOtomobil

Yorum yapın