Tencent Yüzünden Hindistan’da Engellenen PUBG Mobile Farklı Bir İsimle Ülkeye Geri Dönüyor

Battle Royale temalı oyunlar son birkaç yıldır oyunculardan büyük ilgi görmeye başladı. PUBG, Fortnite, Apex Legends ve Call of Duty: Mobile gibi oyunlar her gün milyonlarca kişiyi çatısı altında topluyor. Bu oyunlar arasında kullanıcı sayısı olarak PUBG Mobile’ın rakiplerinden bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun iOS ve Android kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulmuş olması kısa sürede çok geniş kitlelere ulaşmasını sağladı.

Tencent tarafından yayınlanan oyun dünyanın bir yanında büyük ilgi görüyor ancak geçtiğimiz aylarda Hindistan cephesinden uygulanan katı bir yaptırım ile karşı karşıya kalmıştı. Güney Asya Ülkesi Eylül ayında aralarında PUBG Mobile’ın da olduğu Çin merkezli çok sayıda uygulamayı yasaklama kararı almıştı.

PUBG Mobile’ın yanı sıra Baidu, CamCard, Cut Cut, Tencent Weiyun, Zakzak, Rise of Kingdoms ve VooV gibi Çinli başka platformlar da erişim engeli ile karşı karşıya kalmıştı. Tencent’in yayıncısı olduğu PUBG Mobile için geliştirici şirket Hindistan’dan vazgeçmek istemiyor. Şirket başka bir isim ile oyunu ülkeye sokma planları içerisinde.

PUBG Mobile Hindistan’a Geri Dönüyor

PUBG Mobile’ın dünyanın en popüler oyunlarından biri haline gelmesi sonrası e-spor turnuvalarında da kendisini gösterdiği biliniyor. Oyunun bu alandaki yatırımlarının genişletilmesi adına düzenlenecek olan büyük ödüllü turnuvalarda başrol oynaması amaçlanıyor. PUBG Corporation 100 milyar dolarlık bir yatırım yaparak PUBG Mobile India adıyla oyunu yeniden Hindistan pazarına sokmak istediği ortaya çıktı.

Diğer yandan PUBG Corporation’un bağlı olduğu Güney Koreli şirket Krafton, Hindistan’da Tencent ile olan bağlarını kopardığını açıkladı. Tencent, PUBG Mobile’ın dünya genelindeki yayıncısı konumunda. Hindistan ile Çin arasında yaşanan gerilim nedeniyle oyun bu ülkede yaptırım ile karşı karşıya kalmıştı. Krafton oyunun Hindistan’a geri dönmesi için Tencent ile yol ayrımına gelmek durumunda kaldı.

İlgili Haber:  Plastikkart 2020 Kârını %100 Oranında Nakden Dağıtacak

Tüm Zamanların En İyi 30 FPS Oyunu (PC)

PUBG Corporation’dan yapılan açıklamada, “Hintli oyuncu verilerinin gizliliği ve güvenliği, PUBG Corporation için en önemli önceliktir, şirket, güvenliği güçlendirmek ve bunu sağlamak için Hintli kullanıcıların kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini tutan depolama sistemleri üzerinde düzenli denetimler ve doğrulamalar gerçekleştirecektir.” ifadelerine yer verildi.

Dünyada oldukça yaygın olan PUBG Mobile, Hindistan’da yasaklanmadan önce 50 milyonu aşkın aktif oyuncuya sahipti. Doğal olarak şirket böyle büyük bir kitleyi elinden kaçırmak istemeyecektir. Geçtiğimiz günlerde PUBG Mobile verilerinin ve oyunculara dair bilgilerin Microsoft Azure hizmetine taşınması için küresel bir anlaşma yapılmıştı. Veriler Microsoft’un Hindistan’da bulunan üç bulut tabanlı hizmet merkezinde tutulacak.

2 Milyon Dolar Ödüllü E-Spor Turnuvası Yaklaşıyor

Video oyun endüstrisi son yıllarda büyük bir büyüme trendine girdi ve dünyanın pek çok yerinde e-spor turnuvaları düzenlenmeye başlandı. Turnuvası düzenlenen başlıca oyunlardan birisi ise PUBG Mobile olmakta. PUBG Mobile, 24 Kasım’da bu turnuvalara bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. En büyük mobil e-spor turnuvası PMGC, ESL Gaming tarafından düzenlenecek.

Turnuvaya 24 profesyonel takım katılacak ve etkinlikte 2 milyon dolarlık ödül dağıtımı yapılacak. 24 Kasım’dan 20 Aralık’a kadar sürecek olan turnuvanın devamı 2021 yılında PMGC finalleri ile son bulacak. Turnuva haftanın beş günü boyunca dijital platformlar üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

PUBG Mobile turnuvasına katılacak takımlar ise şu şekilde:

PUBG MOBILE Dünya Ligi (PMWL) Doğu Şampiyonu: Bigetron RA PUBG MOBILE Dünya Ligi (PMWL) Batı Şampiyonu: Futbolist PUBG MOBILE Pro Ligi (PMPL) Güneydoğu Asya’dan 5 takım: Aerowolf LIMAX, Secret Jin, RRQ Athena, POWER 888 KPS, Team Secret PUBG MOBILE Pro Ligi (PMPL) Amerika’dan 4 takım: Loops Esports, The Unnamed, Execute Esports, A7 eSports; EMEA Ligi’nden 4 takım: Natus Vincere, Klas Game Esports, GODSENT, Konina Power; PUBG MOBILE Pro Ligi (PMPL) Güney Asya’dan 3 takım: Abrupt Slayers, DRS Gaming, A1 eSports PUBG MOBILE Street Challenge (PMSC) Kore’den 1 takım: ArCRESTART PUBG MOBILE Japon Ligi’nden (PMJL) 1 takım: BLUE BEES Wildcard Finalleri’nden 1 takım: Yakında açıklanacak Peace Elit Ligi (PEL) Çin’den 2 takım: Four Angry Men, Nova Esports Finallere ev sahipliği yapacak ülkeden 1 takım: Yakında açıklanacak Sponsorlu

İlgili Haber:  Memur ve emekliye yapılan yüzde 30'luk zam TBMM'de kabul edilerek yasalaştı

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Hobi – Eğlence

Yorum yapın