Telegram, Play Store’da Yeni Bir Rekora İmza Attı

Akıllı telefonların ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile beraber insanların iletişim araçları arasında iletişim uygulamaları başlıca yer tutmaya başladı. WhatsApp, Telegram, Messenger ve Viber başta olmak üzere pek çok mesajlaşma platformu milyonlarca kullanıcı tarafından indiriliyor.

Bu uygulamaların arasında en yaygını hiç şüphesiz Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp olmakta. Platformun 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olduğu biliniyor. Bununla beraber WhatsApp’ın en büyük rakibi olarak gösterilen Telegram’ın da her geçen gün kullanıcı sayısını artırdığı görülüyor. Rus geliştirici Pavel Durov’un kurucusu olduğu Telegram, geçtiğimiz günlerde aylık kullanıcı sayısını açıklamıştı.

Kullanıcıların gizlilik odaklı olarak gördüğü Telegram, açıklanan verilere göre aylık 400 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. Uygulamanın başarısını tescilleyen bir gelişme ise Android mağazası olan Play Store’da yaşandı. Yeni istatistik ile Telegram, Android indirme sayısında 500 milyon rakamını geride bıraktı.

Telegram Büyümeye Devam Ediyor

Play Store’da Telegram uygulamasına dair istatistiklere bakıldığında 500 milyon indirme sayısına ulaşıldığı görülüyor. Bazı çevreler tarafından Telegram’ın ulaştığı bu sayı şaşırtıcı olarak değerlendiriliyor. Tabi uygulamanın bu denli büyümesinde Rusya’nın Facebook’u olarak gösterilen sosyal medya platformu VK’nın da etkisi bulunuyor.

Pavel Durov, Telegram ile beraber VK’nın da kurucusu konumunda. Uygulamanın günlük 1.5 milyon kullanıcısı bulunuyor ve büyük bir potansiyele sahip. Sosyal uygulama kullanıcılarına Telegram’ı öneriyor ve mesajlaşma platformunun hızla büyümesini sağlıyor.

Slack CEO’su, Microsoft Teams’in Kendilerine Rakip Olamayacağını Söyledi

Telegram mesajlaşma konusunda güvenliği uçtan uca şifreleme ile sağlıyor. Uygulamanın telefonlarda ön yüklü olarak gelmemesine rağmen ulaştığı indirme sayısının oldukça yüksek olduğuna dikkat çekiliyor. WhatsApp’ın bu anlamda Play Store’da 5 milyar indirme sayısını geçtği biliniyor. Tabi burada uygulamanın akıllı telefonlarda yüklü olarak gelmesinin büyük etkisi olduğu belirtiliyor.

İlgili Haber:  Microsoft, Xbox Series X Etkinliğini Ertelemeyeceğini Açıkladı

Telegram Yeni Özellikler Sunmaya Devam Ediyor

Şirketin ayrıca deneysel anlamda geliştirdiği Telegram X uygulaması bulunuyor. Bu uygulamanın da 10 milyon kullanıcı tarafından indirildiği belirtiliyor. Mesajlaşma devi kullanıcı sayısını artırmak adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde anketlere sınav modu ekleyen Telegram, ilerleyen günlerde grup içi görüntüleme görüşme özelliğini de getirmeye hazırlanıyor.

Corona virüsünün dünya genelinde yaygınlaşması sonrası iletişim uygulamalarına olan ilgide büyük artış oldu. Zoom’un 3 hafta içerisinde kullanıcı sayısını 3’e katladığı açıklandı. Bir diğer iletişim uygulaması Google Meet platformu da günde 2 milyon yeni kullanıcıya ulaşıyor.

Facebook ayrıca video konferans rekabetine ortak olmak adına geçtiğimiz günlerde yeni uygulaması Messenger Rooms’un duyurusunu gerçekleştirdi ve önümüzdeki günlerde kullanıcıların beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın