Tayland İmalat PMI, Ekim’de 2020’nin İlk Büyüme Sinyalini Verdi

Yılın ikinci çeyreğinde %9,7 oranında küçülen Tayland ekonomisinin, Eylül ayında imalat faaliyetlerinin iyileşmeye başladığı söylenmişti. Bu kapsamda üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinin daha küçük bir düşüşe işaret edeceği yorumları gelmişti. Şimdi ise Ekim ayı imalat PMI verisi, 2020’nin ilk büyüme sinyalini verdi.

Tayland’ın imalat koşulları, üretimdeki hızlı büyüme oranları ve yeni siparişler nedeniyle 2020’de ilk kez Ekim ayında iyileşti. Kaynak: Markit Economics

Tayland İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Eylül ayındaki 49,9 seviyesinden Ekim ayında 50,8 seviyesine yükseldi. 50 sınırının üstüne geçen veri, ülkede sektörün performansında ilk büyümeyi gösterdi. Aynı zamanda bir buçuk yılın en yüksek seviyesi olarak işaretlendi.

Anket, firmaların satın alma faaliyetlerini artırdığını ve daha fazla stok oluşturduğunu gösterdi. Teslimattaki gecikmeleri bildiren anket, istihdamın düşüşte kaldığına işaret etti. Ayrıca dış talebin bozulmaya devam ettiği ve önümüzdeki yıla ilişkin iş beklentilerinin olumsuz kaldığı sonucu alındı

Verideki artış, üretim ve satışlardaki daha hızlı artışlardan kaynaklanırken, Taylandlı üreticiler, üretim hacimlerini Ekim’de art arda üçüncü ayında da artırdı. Kaynak: Markit Economics

Ülkede üretim hacimleri, Haziran 2019’dan bu yana en hızlı artışını kaydetti. Daha fazla talep, genellikle artan üretimin bir nedeni olarak gösterildi. Yeni iş girişleri de art arda üçüncü ayında artışa işaret etti.

Ülkede daha yüksek üretim gereksinimleri, firmaları daha fazla girdi satın almaya yönetti. Aynı zamanda hem girdi malzemeleri hem de bitmiş ürünler için daha büyük mağazaların kurulma gereksinimi doğdu. Rapor, satın alma aktivitesinin Şubat ayından bu yana ilk kez arttığını gösterdi. Ayrıca 2018 yılının sonundan bu yana görülmeyen bir oranda yükseliş kaydedildi.

Tayland Ekonomisi Çok Yavaş Bir Toparlanma Yolunda İlerliyor

IHS Markit Baş Ekonomisti Bernard Aw, “Ekim ayında genel olarak yeni siparişler artarken, ihracat satışları düşüşte kaldı. Bu da küresel ticaret ortamının durgunluğunu yansıtıyor. Fabrika istihdamı, artan satışların firmaların işletme kapasitesi üzerinde baskı oluşturmaması nedeniyle fazlalık raporlarının ortasında düşmeye devam etti. Pandeminin ekonomi ve ticaret üzerindeki uzun vadeli etkisine dair endişeler duyguyu azaltmaya devam etti,” yorumunda bulundu.

İlgili Haber:  Google Geliştirdiği Android 11’in İlk Betası için Geri Sayımı Başlattı

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın