Tarihi Zirveden Kapanan BIST 100, İşlem Hacminde de Rekor Kırdı

Güne tüm zamanların en yüksek seviyesinden başlayan Borsa İstanbul 100 Endeksi, gün içinde tarihi rekorunu kırdı. Sabah saatlerinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun swap hamlesini fiyatlayan hisse senedi yatırımcısı, hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını izledi.

Erdoğan kısa zamanda enflasyonu düşüreceklerini, büyüme ve istihdam odaklı seferberlik başlattıklarını söyledi. Alınacak ciddi kararların ülke risk primini düşüreceğini ifade eden Erdoğan, ekonomiyi kalkındırmak için tüm birimlerle işbirliği içinde hareket edeceklerini aktardı.

BIST 100 Endeksi, 11 Kasım Çarşamba günü 1.279,22 puanla tarihinin en yüksek seviyesinden kapandı. Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Endeks güne %0,93 değer kazancıyla 1.243 puandan başladı. Gün içinde 1.284,62 puan ile tüm zamanların zirvesine ulaştı. Salı günü 35,1 milyar TL ile işlem hacminde de rekor kırılmıştı.

Bugün ise 52,5 milyar TL ile bu rekor geride bırakıldı. Günü %2,91 değer kazancıyla kapatan Türkiye gösterge borsa endeksinin günlük artışı 36,21 puan olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi günü %8,8, holding %3,21, BIST 30 Endeksi ise %4,06 değer kazancıyla tamamladı. Tarihi verilere bakıldığında bankacılık endeksinin ve BIST 100’ün 2009 yılından bu yana en iyi performansı gösterdiğine tanıklık ediyoruz.

Uzmanlar Erdoğan’ın ekonominin toparlanacağına dair güven veren açıklamalarının, piyasa için çok önemli olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Aslanoğlu, Erdoğan’ın fiyat istikrarı ve enflasyon odaklı konuşmasının piyasada olumlu yankılandığını söyledi. Para politikasının öngörülebilirliği açısında en üst düzeyde mesajların geldiğini ifade eden Aslanoğlu, eğer planlanan şeyler yapılırsa Türkiye ekonomisinin daha az kırılgan hale geleceğini aktardı.

Bugün yurt içinde cari denge verileri ve Erdoğan açıklamaları izlenirken, yurt dışında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin açıklaması gündemin odağında yer aldı.

Türk Lirası, Erdoğan’ın Piyasaya Güven Veren Açıklamasıyla Dolar ve Euro Karşısında %3’ten Fazla Yükseldi

İlgili Haber:  Almanya’da Uygulanan Sosyal Medya Düzenlemesi Türkiye’nin Radarında

Aşı hakkındaki iyimserlik için uyarıda bulunan başkan, tam bağışıklık elde edilene kadar piyasada tekrar eden iniş çıkışlar görülebileceğini söyledi. Lagarde, salgın nedeniyle bu yıl hizmet sektöründe %9,8 kayıp olduğunu söyledi.

1,35 trilyon Euro’luk varlık alım programının 1 milyon kişiyi işsiz kalmaktan kurtardığını açıkladı. Elverişli finansman koşulu sağlamanın önemli olduğunu belirten Lagarde, maliye politikalarının ekonomik istikrarın merkezinde olduğunu sözlerine ekledi.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın