Spotify Sanatçıların Şarkılarını Öne Çıkarmasını Sağlayacak Özellik Geliştiriyor

Müzik servisleri internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor. Bu servisler arasında en popüler olanı ise Spotify olmakta İsveç merkezli müzik platformu geçtiğimiz günlerde üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Şirket Rusya ve Hindistan’da attığı adımlar ile toplam kullanıcı sayısını 320 milyonun üzerine çıkarmayı başardı. Müzik servisi sanatçılara da gelir elde etme fırsatı sunuyor.

Platformda bulunan müziklerin telif ücretleri ile sanatçılar Spotify’dan büyük gelir sağlıyor. Şirket müzikleri ile platformda yer alan sanatçıların şarkılarını öne çıkarmaları için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Sanatçılar artık tanıtmak istedikleri şarkıyı öneri bölümünde gösterebilecek. Bu da daha fazla dinleyiciye ulaşma imkanı sağlayacak.

Sanatçılara Şarkı Tanıtma Özelliği Geliyor

Spotify’ın sunacağı hizmet ile sanatçılar bir albümün yıldönümünü ya da viral hale gelen şarkılarını öne çıkarabilecek. Müzik servisi abonelerin yeni müzikleri nasıl keşfettiklerine dair söz hakkı tanıdığını belirtiyor. Şirket açıklamasında tüm sanatçıların kendi müziklerini tanıtmasına imkan sağlayacağını ifade ediyor. Tabi telif oranlarının detaylarına dair bir bilgiye yer verilmiyor.

Yeni sistemle ilgili açıklamalarda bulunan Spotify’ın ürün pazarlama sorumlusu Charleton Lamb, “Sanatçılarımıza yardımcı olacak araçlar sağlayabilmek istiyoruz, böylece Spotify’daki başarılarını daha fazla kontrol edebilir ve kariyerlerinden daha fazla sorumlu olabilirler” diye konuştu. Şirket sanatçılara, şarkıların radyo oturumları ya da otomatik oynatmada çalınması halinde daha fazla telif ödeyeceğini belirtiyor.

Spotify’a Şarkı Sözleri ile Müzikleri Bulma Özelliği Geldi

Müzik servisinden yapılan açıklamada, “Hem dinleyiciler hem de sanatçılar için harika bir deneyim olduğundan emin olmak için bunu test ediyoruz. Başlangıç ​​olarak, bu hizmeti, dinleyicilerin yeni müzikler keşfetmeye çalıştığını bildiğimiz Radyo ve Otomatik Oynatma biçimlerimize uygulamaya odaklanacağız. Bu deneyden öğrendikçe, Spotify’ın diğer kişiselleştirilmiş alanlarına genişlemeyi dikkatlice test edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Teklif Meclis'te kabul edildi! 11 ilde yıkıma neden olan deprem sonrası Afet Yeniden İmar Fonu kurulacak

Yeni araç Spotify’ın halihazırda kullanımda olan öneri uygulamaları ile entegre çalışacak. Dolayısıyla sanatçılara yerleştirmeye yönelik bir garanti verilmiyor. Önerilen parça beğeniliyorsa algoritma bunu öne çıkaracak. Tersi durumda ise daha seyrek şekilde önerilecek. Yeni tanıtım özelliği Radyo ve Otomatik Oynatma bölümlerinde kullanılabilir olacak. Müzik servisi şu an için test ettiği bu özelliği önümüzdeki günlerde kademeli olarak dağıtmayı planlıyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın