Spotify, Hindistan ve Rusya Hamleleri ile Kullanıcı Sayısını Katladı

Dijital platformlar artık hemen herkes tarafından kullanılan başlıca uygulamalar haline geldi. Bu uygulamalar yayın ve müzik alanlarında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Müzik uygulaması denildiğinde akla ilk olarak Spotify geliyor. İsveç merkezli dijital müzik platformu Apple Music, YouTube Music gibi rakiplerinin çok üzerinde kullanıcı kitlesine sahip.

Şirket bu kitleyi her geçen gün artırıyor ve kullanıcılara yeni özellikler sunuyor. Hatırlanacağı üzere kısa zaman önce Spotify ülkemizde RTÜK ile lisans gerilimi yaşamıştı. Müzik servisinin lisans almaması halinde Türkiye’de erişime kapatılacağı açıklanmıştı. Ancak Spotify gerekli lisans başvurusunu yaptı ve bu ihtimal ortadan kalktı.

Şirket son olarak 2020 yılının üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Geçtiğimiz dönemde müzik servisi bazı ülkelerde önemli girişimlerde bulunmuştu. Rusya ve çevresindeki 12 ülke pazarına giriş yapan platform kullanıcı sayısını önemli oranda artırmayı başardı.

Spotify Kullanıcı Sayısını Artırıyor

İsveç merkezli dijital müzik platformu Spotify dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından ilk tercih konumunda. Şirket 2020 yılının üçüncü çeyrek verilerini açıkladı ve kullanıcı sayısını hızla artırdığını ilan etti. Son açıklama ile platformun toplam kullanıcı sayısı 320 milyona ulaştı. Ücretli kullanıcı sayısının ulaştığı rakam da 140 milyonu geçti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 29’a varan artış yaşandı.

Şirketin bu denli hızlı büyümesinde son dönemde yaptığı bazı girişimlerin etkisinin olduğu belirtiliyor. Müzik servisi Rusya ve çevresindeki 12 ülke pazarına giriş yaptı. Ayrıca Hindistan gibi büyük nüfusa sahip ülkede çeşitli pazarlama kampanyaları yürüttü. Tüm bu çalışmalar meyvesini vermişe benziyor. Diğer platformlara gelecek olursak Amazon Music’in tamamı ücretli 55 milyon abonesi bulunuyor.

Spotify’a Şarkı Sözleri ile Müzikleri Bulma Özelliği Geldi

Bu rakam Apple Music tarafında ise 60 milyonu geçti. Spotify’ın tüm rakiplerinden açık ara olmayı sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Spotify üçüncü çeyrekte kullanıcı sayısını hızla artırdı ancak 118 milyon dolar zarar etti. Müzik servisinin yaptığı indirimler ile kullanıcı kitlesini artırmak istemesi bu zarara zemin hazırladı.

İlgili Haber:  ABD Hisse Senetleri Bitcoin’deki Toparlanmayla Açılış Öncesi Yükseliyor

Şirket ayrıca 1.5 milyonu aşkın podcast yayını dinleyicilerin beğenisine sundu. Rapora göre platformdaki tüm kullanıcıları podcast yayınları dinliyor. Spotify’ın yükselişinin dördüncü çeyrekte de devam etmesi bekleniyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın