SpaceX’in Küresel İnternet Hizmeti Starlink’in Avrupa’ya Geleceği Tarih Belli Oldu

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez iletişim araçları arasında başı çekiyor. Teknolojik ürünlerin büyük bölümü hizmet vermek için internet ağına ihtiyaç duyuyor. Telekomünikasyon ve haberleşme sektöründe faaliyet gösteren şirketler bu alana yönelik büyük yatırımlar yapmayı sürdürüyor.

Elde edilen internet hızlarının her geçen gün daha yüksek seviyelere çıktığına tanık oluyoruz. Son yıllarda bu alana yönelik olarak SpaceX’in ses getiren yatırımlar yaptığı biliniyor. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, tüm dünyayı kapsayacak bir internet hizmeti üzerinde çalışıyor. Şirket her ay yörüngeye yüzlerce uydu gönderiyor.

Starlink projesi ile tüm dünyaya internet hizmeti sunulması amaçlanıyor ve bugüne kadar 800’ü aşkın uydunun gönderildiği biliniyor. Otoriteler tarafından takip edilen Starlink projesinin ne zaman hizmete gireceği merak konusu oldu. Hizmet ilk etapta ABD’de kullanıma sunulacak. Avrupa’ya ne zaman geleceği ise merak konusu olmuştu. Elon Musk merak edilen bu soruyu Twitter hesabından yanıtladı.

Starlink için Avrupa Tarihi

SpaceX’in başındaki isim Elon Musk, bir takipçisinin ‘Starlink, ABD dışında ne zaman kullanıma sunulacak?’ sorusunu yanıtsız bırakmadı. Ülkelerin onayları alındıktan sonra hizmeti başlatacaklarını söyleyen Musk, bu sürecin 2021 yılının ilk aylarında tamamlanabileceğini belirtti. Halihazırda Avrupa Birliği bünyesinde bir onay almadıklarını belirten Musk, bu sürecin Şubat ya da Mart aylarını bulabileceğini ifade etti.

Sistem halihazırda ABD’de beta aşamasında test ediliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan testte Starlink uyduları üzerinden 150 Mbit indirme hızı elde edilmişti. Uzaydan yüzlerce uydu ile verilecek internet hizmetinin 2021 yılı içerisinde ülkemiz dahil olmak üzere pek çok bölgede kullanıma sunulması planlanıyor. Türkiye’deki pek çok kullanıcı mevcut internet hızlarından şikayet ediyor. Starlink’in bu alanda tatmin edici bir hizmet sunacağı belirtiliyor.

Şu an için ABD’nin yanı sıra Kanada, Norveç ve Hindistan gibi ülkelerde Starlink’in kullanıma sunulacağı biliniyor. Elon Musk Starlink’in Türkiye’ye gelip gelmeyeceğine dair net bir açıklamada bulunmadı. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

İlgili Haber:  Ocak 2021’de Türkiye’de Kurulan Şirket Sayısı Önceki Aya Göre %33,6 Arttı

Bakan Yardımcısı Sayan’ın Starlink Açıklamaları

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ülkemizde Starlink projesini bekleyenleri sevindirecek açıklamalarda bulunmuştu.

Elon Musk’ın Starlink projesini yakından takip ettiklerini belirten Sayan, “Mikro uydu dediğimiz bu proje, esasında geniş bant interneti, uydular aracılığıyla vermeyi sağlayacak bir teknoloji. Bizim şu anki uydularımız da ağırlıklı olarak; öncelikle yayıncılık, ikinci olarak da İnternet erişimi için kullanılmakta. Biz de benzer şekilde gerek Starlink’in gerek diğer uydu projelerinin etkilerini şu anda gözlemliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Elon Musk, Mars Hayallerine Dair Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

SpaceX ile yapabilecekleri iş birliği seçeneklerini değerlendirdiklerini belirten Sayan, “Biliyorsunuz uzayda da bizim bir egemenlik sahamız var. Türksat bizim bu anlamda görevlendirdiğimiz kuruluşumuz ve uzaydaki egemenlik haklarımızı da adeta savunmakta. Bu manada biz, onlarla birlikte iş birliği imkanlarına bakarken kendimiz bu tür uydu projelerinde neler yapabiliriz araştırıyoruz.” diye konuştu.

Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere SpaceX’in uydu internet hizmetinin yanı sıra ABD’li şirket ile ortak kendi uydu internet hizmetimiz üzerinde çalışmalar olduğu görülüyor. Yapılan açıklamaların ülkemizdeki internet kullanıcıları için umut verici olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen dönemde Starlink’in adını Türkiye’de daha fazla duymaya başlamamız sürpriz olmayacaktır.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın