Sony, PlayStation 5’in Tanıtım Tarihini Öne Çekebilir

Oyun dünyası uzun zamandır yeni konsol ürünlerinin tanıtılmasını heyecanla bekliyor. Bu bağlamda gözler Sony ve Microsoft’a çevrilmiş durumda. PlayStation 5 ve Xbox Series X modellerinin teknik özellikleri geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Her iki konsol da oyunculara üst seviye bir performans vadediyor. Henüz her iki konsol da resmi olarak tanıtılmış değil. Oyun tutkunlarının merak ettiği başlıca konular arasında ise gelecek olan konsolların ne kadar olacağı yönünde.

Geçtiğimiz günlerde alınan karar PlayStation 5 ve Xbox Series X’in fiyatının Türkiye’de çok daha pahalı olacağını ortaya koydu. Konsol ürünleri için yüzde 50’ye varan ek gümrük vergisi getirilmişti. PlayStation kullanıcıları yaklaşık 7 yıldır yeni bir konsol bekliyor. Sony geçtiğimiz günlerde internet üzerinden bir sunum yapmış ve konsol ile ilgili merak edilen her şeyi resmi olarak duyurmuştu.

Bunun yanı sıra PlayStation 5’in kontrol cihazı olacak DualSense 5 resmi olarak tanıtılmıştı. PlayStation 5’in uzun zamandır sonbahar aylarında tanıtılacağı düşünülüyor. Ancak ortaya atılan yeni bir iddiaya göre bu tarih çok daha öne çekilebilir.

PlayStation 5 için Mayıs Tahmini

Sony yıllar önce tanıtmış olduğu PlayStation 4’ü sonbahar aylarında tanıtmıştı. Bu dönem pek çok geliştirici yeni oyunların piyasaya sürüyor ve bu açıdan konsolun tanıtılması mantıklı görünüyor. Pek çok uzman PS5’in de sonbahar içerisinde tanıtılacağını düşünüyor.

Sony’e yakın bir kaynağa göre yeni konsol bu yılın Mayıs ayı içerisinde resmi olarak gösterilebilir. Aynı raporda Microsoft’un da bu ay içerisinde Xbox Series X’i tanıtabileceğine dikkat çekiliyor. Gelecek olan konsolun fiyat aralığının 499 dolar ila 549 dolar aralığına olabileceği belirtiliyor.

This is the one time I will actually add a caveat, for the last sentence in this case, as we are living through an unprecedented situation and this is the one time where external factors such as COVID-19 could actually change plans right at the last minute. But we’ll see.

İlgili Haber:  Dolar/TL Jeopolitik Gelişmelerin Gölgesinde 8,55 Civarında Geziyor

— Daniel Ahmad (@ZhugeEX) April 19, 2020

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Corona virüsü nedeniyle oyun dünyasının bir araya toplandığı E3 etkinliği iptal edilmişti. Analistler iptal edilen etkinlik nedeniyle beklenen konsolların çok daha erken tarihte gösterilebileceğini belirtiyor. Niko Partners analisti Danial Ahmad tarafından yapılan açıklamalarda COVID-19 pandemisinin, şirketlerin planlarında değişiklik yapabileceğine yer veriliyor.

PS5 Dünyada Eş Zamanlı Piyasaya Çıkacak

PlayStation 5’in satışa çıkma sürecine dair farklı yorumlar da yapılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir rapora göre PlayStation 5 ilk yılında sınırlı sayıda satışa sunulacacağı belirtilmişti. Bu duruma başlıca sebep COVID-19 nedeniyle üretimde yaşanan aksamalar gösteriliyor.

Bazı iddialara göre PS5’in ilk etapta bazı ülkelerde satışa sunulacağı ifade edilmişti. Sony Başkanı Jim Ryan’a göre böyle bir ihtimal çok düşük. Ryan yeni konsollarının dünya genelinde eş zamanlı olarak piyasaya çıkmasını istiyor. Eğer planlar bu şekilde olursa oyuncular yeni konsol için çok fazla beklememiş olacak. 2013 yılında piyasaya çıkan PlayStation 4 ilk aylarda Kuzey Amerika bölgesinde satışa çıkmıştı.

PlayStation 5 ve XBox Series X’in Satışlarında Durgunluk Bekleniyor

Birkaç hafta sonrasında ise Avrupa pazarına giriş yapmıştı. Dolayısıyla PlayStation 5 için akıllara böyle bir strateji ihtimalinin gelmesi sürpriz değil. Sony’nin salgın nedeniyle üretimde yaşanan sıkıntıları nasıl gidereceği ise merak ediliyor. Şirket yetkilileri bu konuyla ilgili sessizliklerini koruyorlar.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın