Sony Akıllı Telefon Kamera Lensi Pazarında Samsung’u Geçerek Lider Oldu

Akıllı telefon pazarının hızla büyümesi, beraberinde başka üretim alanlarının da genişlemesine zemin hazırlıyor. Yeni nesil mobil cihazlarda kullanıcıların en çok odaklandığı donanımlar arasında işlemci ve kamera performansları geliyor. Sosyal medyanın da yaygınlaşması sonrasında telefonların fotoğraf ve video çekim kaliteleri büyük önem teşkil etmeye başladı.

Sektörün önde gelen üreticileri akıllı telefonlarda en iyi performansı sunacak kamera lenslerini geliştirmeyi amaçlıyor. Bu pazarda önde gelen şirketler arasında Samsung ve Sony gibi devler öne çıkıyor. Kamera lensi üretiminde iki şirket arasında uzun zamandır sıkı bir rekabet yaşanıyor.

Samsung pek çok akıllı telefon modeline sunduğu kamera lensleri ile bu pazarda lider konumda bulunuyordu. Ancak yapılan son pazar araştırmaları liderlik koltuğunun değiştiğini gösteriyor. Sony mobil kamera sensöründe rakibi Samsung’u geride bırakmayı başardı.

Sony Kamera Lensinde Zirvede

Strategy Analytics tarafından yapılan son araştırma akıllı telefonlar için üretilen kamera lensi satışlarındaki durumu ortaya koydu. Bilindiği üzere son yıllarda Güney Koreli Samsung, ISOCELL adını verdiği kamera sensörlerini üretmeye başladı. Rapora göre Samsung bu pazarda Sony’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Sony ise 2020 yılının ilk yarısında elde edilen gelirin yüzde 44’üne sahip olmayı başardı. Samsung tarafında bu rakam yüzde 32 olarak açıklandı.

Çin merkezli sensör üreticisi OmniVision’un gelir payı ise yüzde 9 seviyesinde. Analistler akıllı telefonlara olan talebin artması ile beraber kamera sensörü pazarında bir önceki yıla göre yüzde 15 büyüme olduğunu belirtiyor. Elde edilen toplam gelir ise 6.3 milyar dolara yükseldi. Raporda sektörün daha da hızlı büyüyebileceğine ancak COVID-19 pandemisinin bunu olumsuz etkilediğine yer verildi.

Strategy Analytics Başkan Yardımcısı Stephen Entwistle, “Görüntü sensörü pazarının büyümesi, salgının genel akıllı telefon pazarı üzerindeki etkisiyle yavaşladı. Ancak, yüksek piksel sensörleri ve akıllı telefonlarda birden fazla kameranın kullanımıyla ilgili ivmenin, 2020’nin ikinci yarısında görüntü sensörü pazarı için güçlü bir büyüme yolunu açması bekleniyor.” diye konuştu.

İlgili Haber:  Samsung Galaxy Note 20 Etkisiyle Üçüncü Çeyrekte Büyüme Rekoru Kırdı

Samsung son yıllarda üstün teknolojiye sahip kamera sensörleri ile dikkat çekiyor. Güney Koreli şirket kısa zaman önce çift odaklanma özelliğine sahip 50 MP sensörlerini duyurmuştu. Ayrıca 48 MP ve 64 MP sensörleri akıllı telefonlarda kullanan ilk üretici olarak biliniyor.

Teknoloji devi son olarak 108 MP sensör üretmeyi başardı. Şirketin gelecekte 150 MP, 250 MP ve 600 MP çözünürlükte kamera lensleri üretmeyi planlıyor. Önümüzdeki yıllarda Samsung ve Sony arasında kamera lensi rekabetinin tüm hızıyla devam edeceği belirtiliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın