Societe Generale 3Ç20 Net Kârı Tahminleri İkiye Katladı

Fransız bankası Societe Generale ikinci çeyrekte 1,26 milyar Euro net zarar bildirmişti. Koronavirüsün etkilerini sert bir şekilde yansıtan banka, durumu üçüncü çeyrekte toparlamışa benziyor. Bugün açıkladığı rapora göre; kazanç beklentilerini daha normalleşmiş piyasa koşullarıyla aştığı görülüyor.

SocGen,2020’nin üçüncü çeyreğinde 862 milyon Euro net kâr açıklarken, analist tahminleri 458 milyon Euro olması yönündeydi. Kaynak: Societe Generale

Bankanın geliri ise bir yıl öncesine göre %2,9 oranında düşüşle 5,8 milyar Euro olarak bildirildi. Tahminlerin neredeyse iki katını açıklayan banka, yılın ikinci çeyreğindeki 1,26 milyar Euro’luk zararın bir kısmını silmiş oldu. 2019 yılının üçüncü çeyreğinde ise 854 milyon Euro net kâr açıklamıştı.

SocGen’in temel işletme giderleri, bir yıl öncesine göre %7,3 düşüşle 4 milyar Euro’ya geriledi. Risk maliyeti ise 40 baz puana ulaştı. Bir bankanın ödeme gücünün ölçüsü olan CET 1 oranı ise ikinci çeyrekte %12,5 iken, üçüncü çeyrekte %13,1 olarak gerçekleşti.

Societe Generale CEO yardımcısı Séverin Cabannes raporla birlikte CNBC’ye açıklama yaparken, “Hala zor olan bu ortamda güçlü bir toparlanma ve toparlanma kabiliyetimizin bir kanıtı var. Bu pazar normalleşme koşulunda önemli bir gelir ve kârlılık elde edebileceğimizi gösterdik,” ifadelerini kullandı.

Şirketin iki perakende birimi, üçüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre daha düşük net kâr elde etti. Kaynak: Societe Generale

Bireysel bankacılık birimi, son 12 ayda net kârını %9 oranında düşürürken, uluslararası perakende bankacılığı bir yıl öncesine göre %34,3 oranında geriledi. Küresel bankacılık 2020’nin ilk altı ayına kıyasla daha normalleşmiş piyasa koşullarının etkisiyle net kârda bir yıl öncesine göre %50,6 artış bildirdi.

BNP Paribas 3Ç20’de Yatırım Bankacılığı Sayesinde Beklentileri Aştı

Sabit Gelir ve Para Birimleri bölümlerinin, esas olarak Avrupalı kurumsal müşterilerle sağlıklı faaliyet, Amerika bölgesindeki yüksek gelirler, akış ve riskten korunma faaliyetlerinden kaynaklanan 565 milyon Euro’luk gelire ulaştığı bildirildi.

İlgili Haber:  Shiba Inu, Elon Musk’ın Paylaşımı ile %20’den Fazla Yükseldi

Bankanın öz sermaye faaliyetlerinde de keskin bir toparlanma dikkat çekerken hisseleri %0,25 oranında ekside 12,75 Euro’dan kapandı. Kaynak: Market Watch

Euronext Paris’te işlem gören SocGen hisselerinin 5 günlük getirisi %12,04 oranında pozitif bölgede yer alırken, yılbaşından bu yana %58,88 oranında düşüş kaydetti. 1 yıllık getiri performansı ise %54,28 oranında negatif bölgede yer alıyor.

Bank 2020 sonunda %12’nin üzerinde bir CET 1 oranı hedeflerken, yaklaşık 70 baz puanlık risk maliyeti öngörüyor. Temel işletme giderlerinin ise yaklaşık 16,5 milyar Euro olacağını tahmin ediyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın