Snapchat Salgın Etkisiyle Yılın İlk Çeyreğinde Aktif Kullanıcı Sayısını Artırdı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle milyonlarca insan evlerine kapanmak durumunda kaldı. Bu durum sosyal medya ve çevrimiçi uygulamalara olan ilginin artmasına neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde Netflix’in yaptığı ilk çeyrek açıklamasında, Corona virüsünün olumlu etkisi görülmüş ve milyonlarca yeni abone kazandığı ortaya çıkmıştı. Bu durum sosyal medya uygulamalarının büyük bölümünde görülüyor.

Bu uygulamalardan birisi ise Snapchat olmakta. Sosyal medya uygulaması salgın süresince kullanıcıların karşısına yeni özellikler ile çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde COVID-19’a karşı kullanıcıları uyaracak filtreler geliştiren Snapchat, ilk çeyrek verilerini açıkladı.

Uygulama içerisinde artırılmış gerçeklik filtreleri ve oyunlar başta olmak üzere kullanıcılara özel pek çok eğlence aracı bulunuyor. 2020 yılının ilk çeyreğinde şirket kullanıcı sayısını artırmayı başardı. Salgının yayıldığı şu günlerde sosyal medya uygulaması, günlük aktif kullanıcı sayısına 11 milyon kişi daha ekledi. Bu da yıl genelinde yüzde 20’ye varan bir artış yaşanmasına neden oldu.

Snapchat’e Olan İlgi Artıyor

2011 yılında piyasaya sürülen paylaşım uygulaması Snapchat, ilk dönemde kullanıcılardan büyük ilgi görmüş ve kısa sürede oldukça popüler hale gelmişti. Sonrasında Instagram’ın yükseliş ve kendisine ait olan hikayeler özelliğini kullanması ile beraber Snapchat’e olan ilgi azalmıştı. Şirket yeni özellikler ile beraber kullanıcıları yeniden kendisine çekmiş görünüyor.

2020’nin ilk çeyreğinde 60 adet orijinal içerik 10 milyonu aşkın kişi tarafından izlendi. 20 milyonu aşkın kullanıcının ise Snap Original’i izlediği belirtildi. Mart ayı içerisinde kullanıcı etkileşiminde yüzde 30 oranında bir artış yaşanırken, salgının yoğun olduğu ülkelerde bu etkileşim yüzde 50’ye kadar çıktı. Snapchat yetkilileri bu büyümenin tek sebebinin Coronavirus olmadığının altını çiziyor.

Snapchat Hikayeleri Üçüncü Parti Uygulamalarda Paylaşılabilecek

Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Snap CFO’su Derek Andersen, “Çeyreğin son haftalarında kullanıcılarımızın büyük kısmı evde kaldığı için yüksek kullanım oranları gördük. Ancak bunun birinci çeyrek rakamlarımızdaki etkisinin küçük olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak yıllık bazda büyüyeceğimiz belliydi ve günlük aktif kullanıcılarımız da bu etkinin dışında kalıyor.” değerlendirmesini yaptı. En fazla büyüme Avrupa ve Kuzey Amerika bölgesinde gerçekleşirken, artırılmış gerçeklik filtrelerinin büyük rol oynadığı belirtildi.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum %5’ten Fazla Düşerek Sert Bir Düzeltme Yaşadı

Gelirlerde Artış Yaşandı

Snapchat salgın süresince kullanıcı sayısının yanı sıra gelirlerini de arttırdı. Açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıla oranla gelirlerde yüzde 44 oranında bir artış kaydedildi. Yılın ilk üç aylık zaman diliminde 462 milyon dolar reklam geliri elde eden sosyal medya devi, rakiplerin reklam gelirleri azalmasına rağmen bu gelişmeyi yaşadı. Geçtiğimiz günlerde Facebook ve Twitter gibi dev şirketler salgın süresinde reklam gelirlerinde azalma beklediklerini açıklamıştı.

Snapchat just reported its best growth in a long time: the app added 11 million new users this quarter $SNAP pic.twitter.com/v6jmnLuYhS

— Karissa Bell (@karissabe) April 21, 2020

Snapchat CEO’su Evan Spiegel ilk çeyrek verilerine dair yaptığı açıklamasında, “COVID-19 nedeniyle pek çok reklam bütçesi küçüldü. Ancak biz çeyreğin ilk iki ayındaki hızlı büyümemiz sayesinde mart ayındaki yavaşlamayı telafi edebildik.” diye konuştu. Şirket insanların evlerinde daha fazla vakit geçirdiği şu günlerde, bu amaca hizmet eden markalarla iş birlikleri yaptığını açıkladı. Tahminler yılın ikinci çeyreğinde de Snapchat’in büyümesini sürdüreceği yönünde.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Sosyal Medya

Yorum yapın