Sınırsız Varlık Alım Programını Değiştiren FED, Limiti 8 Milyar Dolara Düşürdü

ABD ekonomisi koronavirüs tehlikesinden kaynaklı zor bir süreçten geçiyor. Covid-19 nedeniyle 68 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği ülkede virüse karşı etkili olacak aşının bu yıl sonunda hazır olacağı Trump tarafından duyuruldu.

Sahip olduğu güce rağmen küresel salgına yenik düşen ABD ekonomisine bu süreçte en büyük destek FED’den geldi. Öyle ki salgın etkisini gösterdiği günden bu yana desteğini esirgemeyen banka piyasa desteğini artırmak amacıyla sınırsız tahvil alımına yönelmişti.

Pandemi süresince yeni desteklerle ekonomiyi canlı tutmaya çalışan FED sınırsız tahvil alım programında yeni bir döneme girdi.

FED, Mart ayı sonuna doğru aldığı bu kararda bugün itibarıyla değişikliğe gittiğini duyurdu. Başlattığı program kapsamında bugüne dek sınırsız varlık alımı yapan banka, alımlarını 8 milyar dolara düşürdü.

Banka, bundan sonraki dönemde ekonomiye verdiği destekte daha yavaş adımlar atacak. Pandemi nedeniyle piyasadaki işleyişi korumak için sınırsız alımı başlattığı günden bu yana geçen 7 haftalık süreçte günlük işlemlerinde 1,4 trilyon doları aşkın alım gerçekleştirdi.

Bölgesel FED Başkanları ABD’nin Daha Fazla Teşviğe İhtiyacı Olduğunu Savunuyor

4 – 8 Mayıs tarihleri arasında günlük tahvil alımlarında 8 milyar dolar üst sınırını belirleyen FED, önceki hafta 10 milyar dolarlık alım yapmıştı. Günlük 75 milyar dolarlık varlık alımı kaydedilen en yüksek seviye olurken 19 Mart – 1 Nisan arasında bu seviyeyi gördü.

FED’in 4 günlük yeni tahvil alım programına ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

FED’in gün içinde 1 – 2 operasyon ile nominal hazine tahvilleri ya da enflasyona yönelik varlık alımları gerçekleştirdiği öğrenildi.

Bankanın belirtilen dönemde gerçekleştirdiği alımlar ise şu şekilde;

Öte yandan birbiri ardına açıkladığı teşvik paketleri ile ABD ekonomisini canlandırmaya uğraşan FED, sürekli bilançosunu artırmaya uğraşıyordu. Fakat ülke ekonomisinin aldığı derin yaralardan dolayı bilanço artırımlarının düzelme için çok da yeterli olmayacağı söylendi.

İlgili Haber:  Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Aile Desteği kapsamında 3.2 milyar lirayı hak sahiplerinin hesaplarına yatırıyoruz

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın