Singapur’da 1Ç20 İşsizlik Oranı 10 Yılın En Yükseğine Ulaştı

15 bin 641 koronavirüs vakasının görüldüğü Singapur’da şu ana kadar 14 kişi hayatını kaybetti. Singapur Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada son 24 saat içinde 690 yeni vaka bildirildi. Bu vakaların büyük kısmını göçmenlerin oluşturduğu belirtildi.

Ülkede koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle işsizlik oranı yükseldi, istihdam 2003 yılında yaşanan SARS salgınından bu yana en sert daralmayı kaydetti. Yılın ilk çeyreğine ilişkin verilerde, işsizlik oranının son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı görüldü.

Singapur’da 2020’nin ilk çeyreğinde işsizlik %2,4’e yükseldi. Kaynak: Bloomberg

İşgücü Bakanlığı İşgücü Araştırma ve İstatistik Dairesi tarafından 29 Nisan’da açıklanan verilere göre, yılın ilk üç ayında toplam işsizlik oranı %2,3’ten %2,4’e çıktı. Analistlerin beklentisi %2,6 oranında gelmesiydi. Bu oran SARS salgını döneminde %4,8, 2008 küresel finans krizinin ardından 2009 Eylül ayında %3,3 olarak gerçekleşmişti.

Söz konusu dönemde istihdam 19 bin 900 düşüş gösterdi. En fazla iş kaybının imalat, hizmet, yiyecek, içecek, konaklama ve inşaat sektörlerinde görüldüğü tespit edildi. Öte yandan salgının başından bu yana yerel istihdamda ılımlı seyrin sürdüğüne dikkat çekildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Salgın hastalığın getirdiği zorluklar nedeniyle ekonomide yaşanan sıkıntıların düzeltilmesi adına tam odaklı çalışmaya devam edileceği belirtildi.

Hükümetin devreye soktuğu SkillsFuture Orta Kariyer Destek Paketi ve SGUnited Jobs gibi uygulamalar sayesinde kısa süre içinde yeniden istihdamın artırılmasının hedeflendiği söylendi. Ayrıca bu yıl en az 10 bin istihdam artışının amaçlandığının altı çizildi.

Singapur işgücü piyasasının yılın ikinci çeyreğinde daha da daralması bekleniyor.

Bakan Josephine Teo, ilk çeyrekte görülen istihdam kaybının Çin Yeni Yılı’ndan sonra getirilen seyahat kısıtlamalarından kaynaklandığını söyledi. Şubat ayının başından itibaren özellikle konaklama ve turizm sektörlerinde keskin bir düşüşün gözlendiğini dile getirdi.

İlgili Haber:  469 TL’ye Dayanan Gram Altındaki Yükseliş Devam Edecek mi?

Yerel istihdamda şu an için çok fazla sıkıntı olmadığını söyleyen Teo, bazı şirketlerin doğrudan işten çıkarma yerine maaşları kısma gibi maliyeti düşürücü tedbirler aldığını açıkladı. İlaveten istihdamın artırılması adına desteklerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ekonomi otoriteleri daha önce yaptıkları açıklamada Singapur’un şu ana kadar görmediği bir durgunluk ile karşı karşıya olduklarını belirtmişlerdi.

Pandemi etkisiyle bu yıl Singapur bankalarının karlılığında keskin bir düşüş olması bekleniyor. Kaynak: CNBC

CNBC’de yer alan habere göre Singapur bankalarının karları 2020 yılında çok sert bir şekilde düşüş gösterecek. Yapılan açıklamada bu beklentinin sadece koronavirüs salgınından kaynaklanmadığı söylendi. Petrol fiyatlarındaki çöküş nedeniyle, Asya ticaret merkezlerindeki büyük enerji tüccarlarının aksiyonlarının da bankaların karlılığı üzerinde negatif etki yaratacağı ifade edildi.

Refinitiv tahminlerine göre ülkenin en büyük bankaları arasında yer alan DBS Group Holdings,  United Overseas Bank (UOB) ve  Oversea-Chinese Banking Corp. (OCBC) Net karlarında yılın ilk çeyreğinde en az %20 düşüş olacak. Bunlardan DBS için beklenti %32 ile en yüksek seviyede. Söz konusu bankaların gelirlerinde yılın ikinci çeyreğinde de kayda değer oranda düşüş olması bekleniyor.

Kaynak: CNBC

Maybank Kim Eng analistlerinden Thilan Wickramasinghe yayımladığı raporda, “Faiz dışı gelir, ticaretle ilgili segmentlerde büyüme görebilir, ancak varlık yönetimi, kredi kartı ücretleri muhtemelen daha yumuşak olabilir” açıklamasına yer verdi.

S&P: Virüs Nedeniyle Hong Kong ve Singapur GSYH’si Çin’den Daha Çok Etkilenebilir

DBS, OCBC ve UOB bankalarının 2016-2017 yıllarında petrol şirketlerinin kredilerini geri ödemede güçlük çekmeleri nedeniyle karlılıklarının zarar gördüğü hatırlatıldı. Ekonomistler o dönemden bu zamana kadar bankaların kendilerini teminat ve borçluların kredilerini güvence altına almak için gereken önlemleri aldığını söylüyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

İlgili Haber:  Elon Musk’ın Kripto Para Yatırımlarını Desteklemesi Sonrası Bitcoin Yükseldi

Ekonomi

Yorum yapın