Siemens 4Ç20 Mali Yılında Net Gelirini %28 Artırdı

Siemens kendi mali yılına göre dördüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Siemens AG Başkanı ve CEO’su Joe Kaeser tarafından rapor için ‘olağanüstü zamanlarda mükemmel performans’ yorumu yapıldı.

Kaeser, “Siemens ekibi, olağanüstü bir yılı güçlü bir şekilde tamamladı. Yeni Siemens’in yapısını şekillendirirken, çeyrekteki sanayi ve kazanç performansımız yıldan yıla artış gösterdi,” ifadelerini kullandı.

Siemens, 2019 yılının 4. çeyreğine göre; %28 artışla 1,9 milyar Euro net gelir elde ederken, 2,2 Euro temel hisse başına kazanç bildirildi. Kaynak: Siemens

Durdurulan faaliyetlerden 0,8 milyar Euro değerinde gelir elde edildi. Siparişler, bir önceki yılın aynı çeyreğiyle neredeyse aynı seviyede olan 15,6 milyar Euro olarak gerçekleşti. Siparişlerden elde edilen gelir ise 15,3 milyar Euro ile bir önceki yıla göre %6 daha düşük seviyedeydi.

Yolcu Sayısı %63,5 Gerileyen THY Hisseleri Kapanışa Doğru Sert Yükseldi

2020 mali yılının son çeyreğinde siparişler ve gelir, olumsuz para birimi dönüştürme etkilerinden ağır bir şekilde etkilendi. Hatta bu etkilere göre ayarlanan siparişlerin %2 artışla 15,6 milyar Euro’ya yükseldi. Özellikle mobilitenin önemli bir büyüme kaydettiği bildirdildi. Grubun toplam geliri ise karşılaştırılabilir bir bazda %3 ılımlı bir düşüşle 15,3 milyar Euro düzeyinde açıklandı.

Sipariş/satış oranı da 1,02 düzeyinde gerçekleşti. Dördüncü çeyrekte şirketin Endüstriyel İşler için düzeltilmiş EBITA’sı yüzde 10 artışla 2,6 milyar Euro’ya ulaştı. Bu artışın yazılım işindeki güçlü performans ve kısmen Bentley Systems hisseleriyle ilgili olumlu etkiden kaynaklandığı bildirildi.

Şirketin net gelirindeki artış, Siemens Energy’nin bölünmesi ve durdurulan faaliyetlerden elde edilen diğer gelirlerle desteklendi. Kaynak: Siemens

CEO Kaeser, Siemens’in Avrupa’daki ilk Covid-19 salgını dalgasının makul ölçüde iyi üstesinden geldiklerini dile getirdi. Aynı zamanda işletmenin Avrupa’da devam eden ikinci vakaları nasıl atlatacağına dair hala bazı belirsizlikler olduğunu söyledi. Bu yüzden 2021 görünümünün temkinli olduğunu ifade etti.

İlgili Haber:  Bitcoin Boğaların Desteğiyle 39 Bin Dolar Üzerine Çıktı

CNBC’den Annette Weisbach’a konuşan Kaeser, “Dördüncü çeyrekte çoğunlukla EUR/USD ilişkilerinden dolayı kur etkisinin önemli olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle gerçekten karşılaştırılabilir rakamlara bakarsanız önceki yıla göre siparişlerde %2’lik bir artış olacağına inanıyorum,” dedi.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın