Samsung, Güney Kore’deki Fabrikasını Taşımaktan Vazgeçti

Dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkisi altına alan Corona virüsü, teknoloji şirketleri üzerinden de önemli zararlar yaratıyor. Pek çok şirket üretim, tedarik ve satış kollarında önemli düşüşler ile karşı karşıya kaldı. Bu şirketlerden birisi ise Güney Kore merkezli Samsung olmakta. İlk olarak Çin’de görülen virüs kısa sürede dünya geneline yayıldı. Salgının etkisini fazlasıyla gösterdiği ülkelerden birisi ise Güney Kore olmuştu.

Teknoloji devi Samsung’un tesislerinin büyük bölümü Vietnam’da bulunuyor. Ancak kendi ülkesi Güney Kore’de de şirketin tesisleri bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Corona virüsünün ülkede hızla yayılması sonrası Samsung bir karar almış ve ülkesinde bulunan tesisini Vietnam’a taşıyacağını duyurmuştu. Gelen son haberler ise şirketin bu kararından vazgeçtiğini gösteriyor.

Samsung’dan Tesis Kararı

Şirket geçtiğimiz günlerde salgının Güney Kore’de hızla yayılması sonrası ülkedeki tesislerinde üretimi durdurma kararı almıştı. Bununla beraber bu tesislerin Vietnam’a taşınması söz konusu olmuştu. Teknoloji devinin Gumi tesisi için taşıma planından vazgeçtiği iddia edildi. Şirketin bu tesisinde amiral gemisi akıllı telefon modellerinin üretimi gerçekleştiriliyor. Galaxy Fold ve Galaxy Z Flip gibi katlanabilir telefonlar bu tesiste üretiliyor.

Tesisin kapalı olduğu dönemde şirket bu telefonlarını Vietnam’daki fabrikalarında üretti. Şirketin bu kararı almasında salgının son dönemde Güney Kore’de kontrol altına almasının pay sahibi olduğu belirtiliyor. Son günlerde Güney Kore’de yeni bir vakanın tespit edilmediği ifade ediliyor. Bu da Samsung’un tesis taşıma kararından vazgeçmesinde büyük rol oynuyor.

Güney Kore, Corona virüsü ile mücadelede en başarılı ülkelerden biri olarak gösteriliyor. Salgının kısa sürede kontrol altına alındığı ülkede ölüm oranları oldukça düşük seviyelerde kaldı. Son rakamlara göre ülkede 10.780 kişi Corona virüsüne yakalandı ve 250 kişi hayatını kaybetti.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

İlgili Haber:  Akaryakıtta 2 ileri 1 geri! Üst üste gelen zamların ardından motorine bu kez indirim geldi

Teknoloji

Yorum yapın