Samsung, Exynos İşlemcisini Çinli Akıllı Telefon Üreticilerine Satmaya Hazırlanıyor

Akıllı telefon üreticileri her geçen gün birbirinden iddialı modeller ile karşımıza çıkıyor. Apple, Huawei, Samsung, Xiaomi, Oppo, Vivo ve OnePlus gibi pek çok şirket kullanıcıların beğenisine akıllı telefon modelleri sunuyor. Pazar araştırmaları Samsung’un en çok akıllı telefon satan şirket olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan üçüncü çeyrek araştırması pazarın büyüdüğünü ve Samsung’un liderliğini sürdürdüğünü ortaya koymuştu. Güney Kore merkezli teknoloji devi ürettiği akıllı telefonların yanı sıra bu cihazların bazı donanımlarını da kendisi üretiyor. Şirket dünyanın en büyük OLED üreticilerinden biri konumunda ve rakiplerine bu ekranları satıyor.

Diğer yandan üst seviye telefonlar için geliştirilen Exynos işlemciler de sıkça adından söz ettiriyor. Gelen son haberlere göre Samsung’un bu işlemcisini bazı Çinli akıllı telefon üreticilerine satma hazırlığı içerisinde olduğu belirtiliyor.

Samsung Exynos’u Rakiplerine Satabilir

Akıllı telefonlar için Qualcomm ve MediaTek gibi şirketler işlemci tedarik ediyor. Ayrıca Apple, Samsung ve Huawei’nin sırasıyla A Bionic, Exynos ve Kirin işlemcileri bulunuyor. Haberler doğru ise önümüzdeki günlerde Exynos işlemciler Samsung harici başka telefonlarda da kendisine yer bulabilir. Çin’in önde gelen akıllı telefon şirketleri OPPO, Xiaomi ve Vivo’da Exynos işlemcili modellerin piyasaya sürülebileceği belirtiliyor.

Samsung’un daha önce Vivo’nun bazı modelleri için Exynos işlemci tedarik ettiği biliniyor. 2021 yılından itibaren bu şirketler arasına Xiaomi ve OPPO’nun da katılacağı iddia ediliyor. Bu şirketlerin ABD’nin Huawei yaptırımlarından dolayı Çin’deki pazar paylarını artırmak istediği ifade ediliyor. Qualcomm’un Snapdragon serisine göre Exynos’un rekabetçi bir fiyata sahip olması Çinli akıllı telefon devlerinin dikkatini çekmiş durumda.

Samsung Galaxy Note 20 ve Galaxy Z Fold 2 ile Kötü Gidişi Tersine Çeviriyor

Samsung’un da üretmiş olduğu Exynos işlemcilerden daha fazla kar etmek için başka müşteri arayışlarında olduğu söyleniyor. Bu nedenle önümüzdeki yılın ilk yarısı içerisinde Exynos işlemcilerin Xiaomi, OPPO ve Vivo’nun yeni modellerinde yer alması sürpriz olmayacaktır. Güney Koreli şirketin de diğer Çinli devler gibi Huawei’nin pazar payına gözünü diktiği konuşuluyor.

İlgili Haber:  4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Temmuz’da 2 Bin 406 Liraya Geriledi

Teknoloji devi önümüzdeki günlerde 5 nm mimarisi ile üretilen Exynos 1080 işlemcisini tanıtması bekleniyor. 12 Kasım’da tüm detayları ile tanıtılacak işlemcinin A14 Bionic ve Kirin 9000 modelleri karşısında dişli bir rakip olacağını söyleyebiliriz.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın