Samsung Akıllı Telefon Pazar Payı ile Apple’ı Kendi Evi ABD’de Geçmeyi Başardı

Akıllı telefonlar dünya genelinde milyonlarca insan tarafından kullanılan başlıca teknolojik ürünler haline gelmiş durumda. Mobil cihaz pazarı her yıl yapılan sevkiyatlar ile sürekli büyümeye devam ediyor. Günümüzde en çok tercih edilen akıllı telefon markaları arasında Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, OPPO ve Vivo’nun başı çektiğini söyleyebiliriz.

Küresel pazarda yapılan araştırmalarda son yıllarda Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un lider olduğu görülüyor. Samsung’u bu rekabette Huawei ve Apple takip ediyor. Şirketin bu denli güçlü olmasında kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik pek çok seçeneğin rol oynadığını söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde iPhone 12 serisini tanıtan Apple’ın en güçlü olduğu yer ise kendi ülkesi ABD olmakta. Cupertino merkezli şirket küresel pazarda üçüncü sırada olsa da kendi ülkesinde zirvede yer almaya devam ediyordu. Ancak son yapılan araştırma 2017 yılından itibaren u durumun ilk kez değiştiğini ortaya koydu. Samsung, Apple’ı kendi ülkesinde de geçmeyi başardı.

Samsung ABD’de Apple’ı Geçti

Samsung ve Apple yakın zaman içerisinde yeni nesil amiral gemilerini tanıttı. Samsung, Galaxy Note 20 serisini tanıtırken, Apple ise iPhone 12 serisini geçtiğimiz haftalarda kullanıcların beğenisine sunmaya başlamıştı. 2017’nin ilk çeyreğinden bu yana ABD pazarında Apple, Samsung’dan daha fazla akıllı telefon satışı gerçekleştiriyordu. O dönemden bu yaa Samsung’un Temmuz – Eylül ayları içerisinde Samsung’un pazar payı yüzde 6.7 artış yaşadı.

Güney Koreli şirket toplam payını yüzde 33.7’ye çıkardı ve ABD’de Apple’ı geçmeyi başardı. Samsung’un son dönemde özellikle Avrupa pazarında yüksek satış rakamlarına ulaştığı belirtiliyor. Şirket bununla da yetinmedi ve Apple’ı kendi evinde iki yıl aradan sonra geçmiş oldu. Analistler Galaxy Note 20 serisinin yanı sıra yeni tanıtılan katlanabilir ekranlı telefon Galaxy Z Fold 2 modeline de yoğun ilgi olduğuna dikkat çekiyor.

İlgili Haber:  Wall Street’in Son Artışı Birçok Amerikalıya Fayda Sağlamaz

Samsung Türkiye’de Üçüncü Çeyrekte Xiaomi’nin Lider Gösterildiği Araştırmaya Karşı Çıktı

Şirketin giriş ve orta seviyeye hitap eden çok sayıda akıllı telefon modelinin bulunuyor olmasının da etkisiyle tüketiciyi kendisine çektiği ifade ediliyor. Strategy Analytics raporuna göre Samsung’un yüzde 33.7 ile ABD’de lider olduğu görülüyor.

Apple’ın bu rekabetteki payı ise yüzde 30.2 olmuş durumda. İki şirket arasındaki pazar payı farkı küresel rekabette daha da fazla. Rakamlar Samsung’un yüzde 21.9 ile lider olduğunu gösteriyor. Huawei ve Xiaomi’nin Samsung’u takip ettiği akıllı telefon rekabetinde Apple yüzde 11.9 ile dördüncü sırada yer alıyor. Apple’ın yeni tanıttığı iPhone 12 modellerinin satış rakamları bu araştırmalarda yer almıyor. Önümüzdeki çeyrekte iPhone ailesinin satış performansını görme fırsatı bulacağız.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın