Salgının En Sert Vuracağı İki Asya Ekonomisini Zor Günler Bekliyor

Moody’s Analytics, Japonya ile Singapur’un pandemi ortasında en çok zorlanacak Asya ülkeleri olduğunu söyledi. Şirketin baş Asya Pasifik ekonomisti olan Steve Cochrane CNBC’ye yaptığı açıklamada iki ekonominin de çok sert çeyrekler kaydedebileceğini öngördü.

Her ikisi de virüsün çıkış noktası olan Çin dışında vakanın görüldüğü ilk ülkelerden olmuştu. Worldometer verilerine göre Japonya’da vakalar şu ana kadar 13,441’e ulaşırken Singapur’da da 13,624 seviyesine ulaştı. Bununla birlikte Singapur aldığı önlemlerle uluslararası kamuoyu tarafından takdir edilse de vaka sayısında artış devam ediyor.

Japonya’da 372, Singapur’da 12 kişinin ölümüne yol açan koronavirüs vakalarının hala yükselmekte olduğu aşağıdaki grafiklerde açıkça görülüyor. Kaynak: Worldometer

Öte yandan iki ülke dünya ülkeleri arasında vaka sayısı sıralamasında 26. ve 27. olarak yer alıyor. Kötüleşen salgına tepki olarak Singapur hükümeti, okulların ve gerekli olmayan işlerin kapatılmasına karar verdi ve kısmi karantina kısa süre önce genişletildi. Japonya’da ise koronavirüs vakalarının yoğun olduğu yerlerde 6 Mayıs’a kadar OHAL ilan edildi. Yine de bazı işletmelerin açık kalmasına izin verildi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Japonya ekonomiye destek paketini 1,1 trilyon dolara çıkardı.

Gelişmeler bu şekildeyken Moody’s ekonomisti, yayılan pandemi ve daha sıkı karantina önlemlerinin büyük olasılıkla ülkelerin ekonomik problemlerini kötüleştireceğini dile getirdi.

Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 6,3 küçülen Japonya ekonomisi için salgın öncesinde ılımlı toparlanma tahminleri yapılsa da şu anda durum bunun mümkün olamayacağını gösteriyor.

Ayrıca ilk çeyrekte yüzde 6,8 daralan Çin ekonomisinin 2009’daki gibi Asya’ya yardım edemeyeceği öngörülmüştü. IMF Diirektörü Chang Yong Rhee blog yazısında Asya’nın 2020’de hiç büyüme gösteremeyebileceğini aktarmıştı.

Öte yandan Cochrane; ön verilerin ilk çeyrekte yüzde 2,2 daraldığını gösterdiği Singapur’un bu çeyrekte çok daha kötü bilanço açıklayabileceğini bildirerek şöyle konuştu:

İlgili Haber:  Apple, iPhone’ları Yavaşlattığı Gerekçesiyle Milyon Dolarlık Cezalar Almaya Devam Ediyor

“Japonya zaten durgunluk içinde idi; Singapur’un ilk çeyreği çok zayıftı, bence bu çeyrek karantina göz önüne alındığında Singapur için daha da zor olacak. Ve sonra Japonya’da, eğer koronavirüs daha da yayılırsa şu anda Japonya’da olan bir tür yumuşak karantinadan ziyade gerçek bir karantina olabilir.”

Zirveye Ulaşan Küreselleşmenin Çöküşü Pandemiyle Hızlanıyor

Bunların yanında Güneydoğu Asya’daki kapalı ekonomilerin ve Kuzey Asya’da çok zayıf ihracat trendlerinin birleşimiyle tüm APAC bölgesi için çok zor bir çeyrek olacağını dile getirdi. Dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olan Asya’nın 60 yıldır ilk kez hiç büyümeyebileceğini öngören IMF’nin tahminlerine göreyse Japonya 2020’de yüzde 5,2, Singapur ise yüzde 3,5 daralacak.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın