RTÜK Başkanı Şahin Netflix ve Amazon Prime’ın Lisans Aldığını Açıkladı

Geçtiğimiz dönemde yapılan düzenleme nedeniyle ülkemizde yayın yapan platformlara RTÜK tarafından denetleme yetkisi verilmişti. Bununla beraber Netflix, Amazon Prime, Blu TV ve Spotify gibi platformların RTÜK tarafından lisans almaları gerekli hale geldi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde RTÜK, Spotify’ın lisans almadığını belirtmiş ve müzik platformuna 72 saat süre vermişti.

Daha sonrasında Spotfiy’ın gerekli başvuruyu RTÜK’e yaptığı öğrenilmişti. Bu lisansın alınmaması halinde platformların erişime kapatılması söz konusu olabilir. Geçtiğimiz dönemde pek çok kez Netflix’in lisans almaması nedeniyle, Türkiye’den çekilip çekilmeyeceği tartışma konusu haline gelmişti.

Netflix yetkililerinden gelen açıklamalarda Türkiye’den çekilme gibi bir niyetlerinin olmadığı yer almıştı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tartışmalara son nokta koyacak açıklamayı yaptı.

Netflix ve Amazon Prime Lisans Aldı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Netflix ve Amazon Prime’ın lisanslarını aldığını söyledi. Şahin açıklamasında, “İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan uluslararası platformlar Netflix ve Amazon Prime Video tıpkı yerli örnekleri gibi yükümlülüklerini yerine getirerek RTÜK’ten lisans aldı. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Şahin daha önce de Netflix ile ilişkilerinin iyi olduğunu belirterek, kendilerinin uyarılarını dikkate aldığını ve ticari bir kuruluş olmaları nedeniyle Türkiye’de zarar etmek istemeyeceklerini söylemişti. Yayın servisi ülkemizde 1.5 milyonu aşkın aboneye sahip ve pek çok yerli yapım ile izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Ebubekir Şahin’in açıklaması ile Netflix ve Amazon Prime’ın Türkiye’den çekilme gibi bir ihtimali ortadan kalkmış oldu. Yayın servislerinin yanı sıra ülkemizde sosyal medya platformlarının da temsilcilik açmalarını gerektiren bir düzenleme bulunuyor. Geçtiğimiz gün bunun için gereken süre doldu ve Facebok, Twitter, Instagram gibi şirketlere para cezası kesildi.

Netflix’in Tartışma Yaratan Filmi Minnoşlar RTÜK Engeline Takıldı

İlgili Haber:  %1,4’e Kadar Düşen ABD Tahvil Getirisinin %2 Üstüne Yükselmesi Bekleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, Youtube ve Tiktok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi.” açıklamasında bulunmuştu. Şirketlerin 30 gün içerisinde lisans almaması halinde 30 milyon TL para cezası daha kesilecek. İlerleyen dönemde reklam yasağı ve bant genişliğini daraltmak gibi daha katı yaptırımlar uygulanabilecek.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Yaşam

Yorum yapın