Rolls-Royce, Havacılık Krizinin Ortasında 8000 Kişiyi İşten Çıkaracak

Koronavirüs pandemisi, 3,5 milyona yaklaşan vaka sayısı ile dünyadaki dengeleri sarsıyor. En çok etkilediği sektörlerin başında da havacılık geliyor. Üreticilerden havayolu şirketlerine kadar zarar ortaya çıkarken, sektörde kriz büyümeye devam ediyor.

Aero-motor üreticisi Rolls-Royce, 30 yıldan fazla bir sürenin en büyük işten çıkarma kararına imza atma hazırlanıyor. Görsel Kaynak: Rolls-Royce

Uçak üreticileri Airbus ve Boeing’in küresel hava yolculuğundaki çöküşte hayatta kalmak için mücadele ediyor. Yeni uçak siparişlerinde büyük bir düşüş yaşanırken, şirketler üretimlerine ara vermek zorunda kaldı. Rolls-Royce da buna bağlı olarak tarihinin en büyük işten çıkarma kararlarından biri olarak 8000 kişilik azalmaya hazırlanıyor.

Şirket içindeki birkaç kişiye göre; üst düzy yöneticiler, 52.000 güçlü iş gücünü yüzde 15’e kadar azaltacak yeniden yapılandırma planı üzerinden çalışmaya başladı. Planın duyulması, diğer büyük havayolu şirketlerinin işten çıkarma planlarını takiben geldi.

Cuma günü Ryanair, 19 bin kişilik iş gücünün yüzde 15’ini (3000 kişi) azaltmayı planladığını duyurdu. Aynı zamanda IAG’nin, British Airways’te 42 bin kişilik iş gücünün yaklaşık yüzde 30’unu (12 bin personel) azaltmayı planladığı da açıklanmıştı.

Rolls-Royce’un çalışan sayısını güncelleyeceğini söylediği Mayıs ayı sonundan önce nihai bir rakam açıklaması beklenmiyor. Görsel Kaynak: Rolls-Royce

Kaynaklar, şirketin sendikalarla tartışmaya başladığını ve işten çıkarma sayısını azaltmak için önlemler alınabileceğini görüştüklerini dile getirdiler. Buna karşın iki kaynak, grubun hala 5000 kişiyi işten çıkardığı 11 Eylül’den daha büyük olmasını gerektiğini söylüyorlar.

Bunun gibi işten çıkarma planlarının, İngiltere’nin istihdamını son derece kötü etkilemesi bekleniyor. Ücret destek programları sunan ve istihdamı korumayı uman hükümetin işlerinin zora girmesi de kaçınılmaz olabilir.

Ekonomik araştırma enstitüleri de korkunç sonuçlar paylaşmaya devam ediyor. NIESR isimli kuruluş, İngiltere ekonomisinin yüzde 7,2 oranında daralmasını tahmin ederken, işsizliğin yüzde 10,5’e çıkmasını öngörmüştü.

İlgili Haber:  Swipe Coin (SXP) Haftalar Süren Sessizliğin Ardından Yükselişini Hızlandırdı

Geçen ay Rolls-Royce, 30 yıldan fazla bir süre sonra temettü ödemesini askıya aldığını, sermaye harcamalarını azalttığını duyurmuştu. Görsel Kaynak: Rolls-Royce

Bu yılın sonuna kadar 1 milyar sterlin serbest nakit akışına ulaşma hedefine de ara verdiğini açıklamıştı. Grup, araştırma ve geliştirme yatırımlarını azaltmayı, yeni nesil motor programı UltraFan’ı yavaşlatmayı düşündüğünü de ifade etmişti.

Şirket yaptığı açıklamada, “Likiditemizi artırmak, 2020’deki harcamalarımızı önemli ölçüde azaltmak ve bu son derece zorlayıcı zamanlarda esnekliğimizi güçlendirmek için hızlı hareket geçtik. Ancak daha fazla işlem yapmamız gerekecek,” ifadelerini kullanmıştı.

Bu işten çıkarmaların büyük çoğunluğunun, dünya çapında 23 bin kişiye istihdam eden ve grubun 2019 gelirinin yaklaşık 15,4 milyar sterlininin yarısını oluşturan sivil havacılık işini vurması bekleniyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Ekonomi

Yorum yapın