Qualcomm, Akıllı Telefon ve 5G Pazarının Geleceğine Dair Açıklamalarda Bulundu

Dünya genelinde pandemi halini alan Corona virüsü nedeniyle pek çok sektör olumsuz etkilenmiş durumda. Pek çok dev şirket üretimini durdurdu ve faaliyetlerine ara verdi. Bununla beraber kapalı olan mağazalar ürün satışlarını da olumsuz etkiledi.

Son dönemde salgın nedeniyle akıllı telefon kullanımında adeta patlama yaşansa da, bu ürünlerin satış oranları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Yapılan araştırmalar önümüzdeki süreçte akıllı telefon satışlarında düşüş yaşanacağını gösteriyor. Şirket geçtiğimiz günlerde beklenen Snapdragon 865 Plus işlemcisinin çıkışını erteleyebileceği iddiasıyla gündeme gelmişti. 

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bi raporda mobil cihaz satışlarında 2020 yılında yüzde 20 oranında bir düşüş yaşanacağına yer verilmişti. ABD’li teknoloji devi Qualcomm’dan da benzer açıklamalar geldi. Bilindiği üzere şirket akıllı telefonların büyük bölümüne işlemci ve modem desteği sağlıyor.

Dolayısıyla pazarda yaşanacak bir düşüş Qualcomm’un ürün satışlarını da olumsuz etkileyecektir. Teknoloji devi ilk çeyrek verilerini açıkladı ve akıllı telefon satışlarının geleceğine dair değerlendirmede bulundu.

Qualcomm’a Göre Düşüş Sürecek

Qualcomm’un yılın ilk çeyrek verilerine dair yaptığı açıklamada, akıllı telefonlara olan talepte yüzde 21 oranında bir düşüş yaşandığının altını çizdi. Şirket buna rağmen ikinci mali çeyrek yıl tahminlerinin üzerinde bir rakam imza attı.

Şirket daha önce hedef olarak belirlediği 5.02 milyar doların üzerine çıktı ve 5.2 milyar dolar gelir elde etti. Ancak bu durum şirketin net karının azalmasına engel olamadı. Qualcomm’un net karı yıllık yüzde 29 oranında azaldı ve 468 milyon dolar oldu.

ABD’li teknoloji şirketi yılın geri kalan döneminde de akıllı telefon pazarında yüzde 30 oranında daralma yaşanacağını öngörüyor. Şirket bu süreçte satışların olumsuz etkilemesi muhtemel gelişmeleri maddeler halinde sıralıyor.

COVID-19 virüsü ve dünyanın dört bir yanındaki hükümet politikalarının yayılmasını önlemek için nasıl iş ve tüketici güvenini etkileyeceği. Qualcomm ürünlerini kullanan müşteriler veya lisans sahipleri tarafından satılan yeni akıllı telefonlara olan talep. Küresel kablosuz cihaz tedarik zincirinin, dağıtım ağlarının ve iş gücünün durumu. 5G Cihaz Sayısı Artacak

İlgili Haber:  Toparlanmaya Başlayan Petrole Bu Kez ABD-Çin Gerilimi Darbe Vuruyor

Qualcomm açıklamasında 5G cihazların geleceğine dair değerlendirmelere de yer verdi. Buna göre 2020 yılı içerisinde 5G cihaz sayısının 225 milyonu geride bırakabileceği tahmin ediliyor. Şirket yılın ikinci çeyreği itibarıyla 129 milyon modem sevkiyatı gerçekleştirdi. Ancak beklentiler 145 milyon seviyesindeydi. Qualcomm’un akıllı telefon satışlarındaki karamsar tahminine rağmen 5G varsayımı biraz da Apple ile alakalı.

Şirket Snapdragon serisi işlemciler ile pek çok üreticiye ürün desteği sağlıyor. Bunun yanında modem ve parmak izi sensörleriyle de teknoloji devlerinden büyük ilgi görüyor. Apple’ın bu yıl tanıtacağı iPhone 12 serisinde 5G desteğinin olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Qualcomm Parmak İzi Teknolojisini Katlanabilir Telefonlara Getiriyor

Yeni amiral gemilerinin 5G modemleri ise Qualcomm tarafından sağlanacak. Açıklamadaa Coronavirus olayından bağımsız olarak Huawei ile yaşanan lisans sorununun da sevkiyatları olumsuz etkilediği belirtildi. Önümüzdeki yıllarda Qualcomm’un işlemci tarafında olduğu kadar 5G modem pazarının en aktif oyuncularından biri olacağını söyleyebiliriz.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın