PlayStation 5’te Oyuncu Dostu Yeni Erişilebilirlik Özellikleri Ortaya Çıktı

Sony uzun zamandır beklenen yeni nesil konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtmıştı. Kullanıcılara üst düzey oyun deneyimi vadeden konsolun piyasaya çıkmasına sayılı günler kaldı. Geri sayımın sürdüğü şu günlerde PS5’e dair yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Sony, PS5’in satışları için COVID-19 odaklı önlem aldığını açıklamıştı.

Bu nedenle PS5 ve oyunların satışı fiziksel mağazalarda gerçekleşmeyecek. Ön sipariş sürecinde PlayStation 5 için oyunculardan yoğun ilgi olduğu biliniyor. Konsolun gelişmiş donanımsal yapısı oyuncuları cezbetse de başka yararlı özellikler de ortaya çıkmaya başladı.

Sony kullanıcıların her bir oyuna ayrı ayrı ayar yapmalarına gerek bırakmayacak erişilebilirlik özelliklerini açıkladı. Bunun yanında oyuncular ne kadar süre oyun oynadıklarını da konsolun paneli üzerinden görebilecek.

Varsayılan Ayarlara Yönelik Özellik

PlayStation 5 kullanıcıları pek çok farklı oyuna erişim sağlayabiliyor. Dolayısıyla her bir oyun için ayrı ayrı ayar yapmak gerekebiliyor. Sony bu durumu ortadan kaldıracak bir erişilebilirlik özelliğini duyurdu. Örneğin altyazı görüntülemek isteyenler bunu tek bir ayar ile tüm oyunlar için aktif hale getirebiliyor. Aynı şekilde oyunların zorluk seçenekleri de tüm oyunlar için tek seferlik bir düzenleme ile ayarlanabiliyor.

Ayarlanabilen diğer seçenekler arasında FPS ve çözünürlük yer alıyor. Keza kamera kontrollerine yönelik çeşitli düzenlemeler de bu şekilde ayarlanabiliyor. PlayStation 5’te bu ayarları değiştirmek için Ayarlar > Veri > Oyun/Uygulama Ayarları > Oyun Ön Ayarları bölümünden gerekli düzenlemeleri yapabiliyor. Burada yapılan değişiklikler tüm oyunlar için varsayılan ayar olarak kabul ediliyor.

Oyunların Oynanma Süresi Gösterilecek

PlayStation 5’in arayüzüne dair kullanıcı dostu bir özellik daha ortaya çıktı. Paylaşılan bir görsel oyuncuların hangi oyunu ne kadar süre ile oynadıklarını gösteriyor. Halihazırda PC oyunlarında bu özelliğe sıkça rastlamak mümkün. Bu özelliğin PlayStation 4 sürümünde de kullanılabileceği belirtiliyor. Oynama süresinin yanı sıra hangi oyunun en son zaman oynandığını da bu arayüz üzerinden görmek mümkün olacak.

İlgili Haber:  FED Piyasaların Beklediği Gibi Mart Toplantısında da Faiz Değişikliği Yapmadı

Sony CEO’su PlayStation 4’ü 2022 Yılına Kadar Destekleyeceklerini Söyledi

Bu verilerin güncellenmesi için konsolun PlayStation Network sistemine sürekli bağlı kalması gerekiyor. Sony yeni nesil konsolunu 12 Kasım tarihinde belirlenmiş ülkelerde satışa sunacak. Türkiye dahil dünyanın geri kalan bölümünde ise 19 Kasım’da konsol oyuncular ile buluşacak.

PlayStation 5 ülkemizde 8.299 TL fiyat ile satışa sunulacak. Konsol yüksek fiyatına rağmen ön siparişe açıldığında dakikalar içerisinde tükendi. Ülkemizde artan döviz kurunun etkisiyle PlayStation 5’in fiyatının ilerleyen günlerde değişebileceği belirtiliyor.

Sponsorlu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.

Teknoloji

Yorum yapın